1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sever21 [200]
3 years ago
11

Consider the inequality -5(x+7)<-10. Write and inequality representing the solution for x

Mathematics
1 answer:
uysha [10]3 years ago
5 0
Let's solve your inequality step-by-step.<span><span>−<span>5<span>(<span>x+7</span>)</span></span></span><<span>−10</span></span>Step 1: Simplify both sides of the inequality.<span><span><span>−<span>5x</span></span>−35</span><<span>−10</span></span>Step 2: Add 35 to both sides.<span><span><span><span>−<span>5x</span></span>−35</span>+35</span><<span><span>−10</span>+35</span></span><span><span>−<span>5x</span></span><25</span>Step 3: Divide both sides by -5.<span><span><span>−<span>5x</span></span><span>−5</span></span><<span>25<span>−5</span></span></span><span>x><span>−5

</span></span>Answer:<span>x><span>−5

Good luck mate :P
</span></span><span>
</span>

You might be interested in
8 times the difference between a number and 6 is equal to 4 times the number.
7nadin3 [17]

Answer:

The variable titled "the number" is A: 12.

Step-by-step explanation:

The problem is 8 * (x - 6) = 4 * x

Try the first number as x and rewrite the expression.

8 * (12 - 6) = 4 * 12

Following PEMDAS (the Order of Operations), you need to solve the problem inside the parenthesis.

12 - 6 = 6

Rewrite the problem.

8 * 6 = 4 * 12

8 times 6 is 48.

4 times 12 is 48.

The variable in the expression 8 * (x - 6) = 4 * x is 12.

4 0
3 years ago
Four friends paid a total of $32 for movie tickets. What is the ratio $32 for 4 people written as a unit rate?
ddd [48]

32/4=8/1

$8 for 1 person

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is this equation simplified<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%28%7Bx%7D%5E%7B3%7D%292" id="TexFormula1" title=" ({x}
SVEN [57.7K]

Answer:

2x³

Step-by-step explanation:

2x³

5 0
2 years ago
at the drive in it cost 5 dollars per vehicle plus 2 dollars per person in the vehicle construct an equations from this informat
Mekhanik [1.2K]

Answer:

5v+2d

Step-by-step explanation:

Hope I helped

8 0
3 years ago
The function y=65x...
ANEK [815]
I believe there was a typo in the question. The equation states 65, buy the chart states 55. This is not linear at all.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which step should be completed first to solve the equation --2 = 3z + 4 ?
    13·1 answer
  • The mean number of daily surgeries at a local hospital is 6.2. Assume that surgeries are random, independent events. (a) The cou
    6·1 answer
  • You recently received a gift card from Game Stop for $75. You want to rent only games. The cost for renting a game is
    12·1 answer
  • What is the answer to 7×3
    12·2 answers
  • The polynomial (x - 2) is a factor of the polynomial 4x2 - 6x-4. True or false?
    10·1 answer
  • What is a counterexample to this claim?
    12·1 answer
  • The product of -5 and a number is 30. What is the number ?
    10·2 answers
  • What are the Cartesian coordinates of a point with polar coordinates (17, 60 degrees)?
    13·1 answer
  • Jane is standing at the base of a 6300ft tall mountain. If she climbs 15% of the remaining height each day, how many feet will s
    6·1 answer
  • 7. In the right triangle below, find the length of the third side.<br> B<br> 15<br> 10<br> C
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!