1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
2 years ago
6

If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. A. $.65 B. $.66

C. $1.65 D. $6.55
Mathematics
1 answer:
kolbaska11 [484]2 years ago
6 0
To determine the cost of 1 pound of potato, simply divide the 10-pound sack of potatoes cost by the number of pounds, 10. That is,
                               c = $6.55 / 10 = $0.655 
Thus, each pound of potatoes cost nearly $0.66. The answer is letter B. 
You might be interested in
I’m confused on this one
Digiron [165]

first, you would find the sum of all the other angles.

85+115+50 = 250

knowing that the circumference of a circle is 360, you can subtract 250 from 360. which leaves you with 110. hopefully this is correct

8 0
2 years ago
What ratio would you use to determine how many seconds are in a minute?
meriva
60:1

 I think anyway, I just know that there are 60 seconds in one minute so sixty to one, not completely sure tho
6 0
2 years ago
Wright a simple equation :)
kipiarov [429]

Answer:

6 pairs of socks

Step-by-step explanation:

I started with $15.99 and subtracted that by $21.93. $21.93-$15.99= $5.94. Then I divided $5.94 by $0.99. $5.94/$0.99= 6. I hope this helped

4 0
3 years ago
Maria mows 2/3 of a lawn in 1/5 hour. How Many similar-sized lawns can she mow in 1 hour?
sp2606 [1]

Answer:

10/3 lawn

Step-by-step explanation:

2/3 of a lawn in 1/5 hour

-> 1 hour cab mow = 2/3(lawn) ÷ 1/5(hour)* 1(hour)

= 10/3 = 3,666666667 lawns

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many triangles can be constructed with angles measuring 120°, 40°, and 10°?
balu736 [363]
Any kind of Triangle must have 180 degree of angle in total if it is not, then it is not a Triangle.

In short, Your Answer would be Zero

Hope this helps!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can you help me with theses problems plz.Also can you explain to me how to get it.Thank you
    8·1 answer
  • Array with 2 rows of 5
    14·1 answer
  • A restaurant investigated the correlation between prices and the number of customers. The linear model below represents this sit
    15·1 answer
  • I need help, will someone be kind enough to explain step by step?
    11·1 answer
  • A selection of staff wages is collected and shown below. £254 £254 £310 £276 £116 £90 £312 £180 £180 £536 £350 £243 £221 £165 £2
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ME FIND THE AREA OF THIS TRIANGLE
    8·2 answers
  • How do you Solve 2v−6v+7v=15.
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!! I HAVE TO TURN THIS IN IN 10 MINUTES
    14·1 answer
  • 2 Find the sum: 8 7 + - = ?​
    6·2 answers
  • To write
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!