1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
3 years ago
12

4x+8=22-6 solve for x

Mathematics
1 answer:
Digiron [165]3 years ago
6 0
=> 4x = 16 - 8
=>4x= 8
=> x= 2

in short the answer is 2
You might be interested in
What is the LCM for 9 and 12
Serhud [2]
36! goodluck hope it good
8 0
2 years ago
Is 4y^2 + 9 = -4 a linear equation?
bekas [8.4K]

Answer:

  No.

Step-by-step explanation:

The exponent of y is 2, which is not 1, so the equation is 2nd degree, <em>not linear</em> (1st degree).

6 0
3 years ago
The radioisotope Mo-91 has a t1/2 of 15.5min. A sample decays at the rate of 954counts/min (954cpm). After how many minutes will
TiliK225 [7]

Step-by-step explanation:

Transcribed image text: Spectra Analysis 7 100 80 60 40 20 150 50 STRUCTURE 60 40 20 0 180 160 140 120 100 8O

5 0
3 years ago
What is the value of x in the equation 4x – 2(x + 3) = 8? Show ALL steps in the space below:
Rzqust [24]

Answer:x=1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of X
erica [24]

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

the sides MJ and MK should be equal so 12x-24 = 4x

if you isolate x you get 3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (x^5 - 8x^3 + 24x^2 + 12x + 40) / (x + 4) how do you do this using synthetic division
    8·1 answer
  • What's the area of a square with a radius of 16 root 2
    14·1 answer
  • Y=-4x+9. (-5,?) (2,?) (4,?) Solve for y using those numbers as x
    11·1 answer
  • Rico has $87 in his checking account and Darius asked to borrow $34 to buy a shirt. Rico wants to give him the money and buy a s
    10·1 answer
  • at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
    15·1 answer
  • I need help preferably fast but take your time
    6·1 answer
  • Natalie invested $40,000 in an account paying an interest rate of 8 %
    11·2 answers
  • Helpp me plzzzzzzzzzzz i need it right noww
    12·1 answer
  • Write and solve an equation to find the number n. The sum of twice a number and 13 is 75.
    7·2 answers
  • I need help with problem 1 with a through explanation and solution please <br><br>​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!