(a) Answer: One solution.
Explanation: two lines that have same slope with opposite sign will necessarily cross each other at a single point, as one is "pointing uphill" and the other "downhill."
(b) Answer: Infinitely many solutions.
Explanation:
2x + 3y = 5.5
4x + 6y = 11 | divide by 2
-->
2x + 3y = 5.5
2x + 3y = 5.5
--> equations are identical.
2x + 3y = 2x + 3y
so any (x,y) will satisfy this equation. This means infinitely many solutions.
(c) Answer: One solution
Explanation:
Continuing the two lines it becomes obvious they will cross at one point (the solution)
(d) Answer: No solution
Explanation: If the two lines are parallel, they will never cross (by definition of "parallel"). Therefore there will be no solution to the corresponding linear system.
Answer:
Your answer should be 13
Step-by-step explanation:
You were given 25, so you need to work backwards. First, multiply the 25 by 3 to get 75. Then Add 6, and you end with 81. Afterwards, subtract 3 from 81 to get 78, then divide by 6 to get 13.
12 the answer is 12 I know it
C(a,b), because the x-coordinate( first coordinate) is a (seeing as it is situated directly above point B, which also has an x-coordinate of a) and the y-coordinate ( second coordinate) is b (seeing as it is situated on the same horizontal level as point D, which also has a y-coordinate of b)
the length of AC can be calculated with the theorem of Pythagoras:
length AB = a - 0 = a
length BC = b - 0 = b
seeing as the length of AC is the longest, it can be calculated by the following formula:
It is called "Pythagoras' Theorem" and can be written in one short equation:
a^2 + b^2 = c^2 (^ means to the power of by the way)
in this case, A and B are lengths AB and BC, so lenght AC can be calculated as the following:
a^2 + b^2 = (length AC)^2
length AC = √(a^2 + b^2)
Extra information: Seeing as the shape of the drawn lines is a rectangle, lines AC and BD have to be the same length, so BD is also √(a^2 + b^2). But that is also stated in the assignment!
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².