1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
9

Help I don’t understand this

Mathematics
1 answer:
bogdanovich [222]3 years ago
5 0

Answer:

tan 33° = 25/x

Step-by-step explanation:

hope it helps

You might be interested in
A baseball hat for $22.90 at 5% sales tax
vovikov84 [41]
I think it's $21.75 with tax
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Millie borrowed $20 from her dad. Explain why this situation indicates a negative number for Millie even though $20 is a positiv
Nata [24]
Millie will have to pay the $20 back, and as she already has no money, she's now $20 in debt
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?
noname [10]

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = \frac{18.75}{12}=1.5625

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = \frac{1.5625}{16}=0.097

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

5 0
3 years ago
What is the solution set of this inequality? 3|p + 4| + 5 < 8 (–5, –3) (–3, 0) (0, –5) (3, 5)
Viefleur [7K]

Given:

The inequality is

3|p+4|+5

To find:

The solution set for the given inequality.

Solution:

We have,

3|p+4|+5

3|p+4|

3|p+4|

Divide both sides by 3.

|p+4|

It can be written as

-1

Subtracting 4 from each side, we get

-1-4

-5

The solution set of the given inequality is (-5,-3).

Therefore, the correct option is A.

7 0
2 years ago
Sumalee bought seven Anjou pears for<br> $5.50. How many pears can Stefan buy if<br> he has $22?
Alex17521 [72]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

22 ÷ 5.50 = 4

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Executives at a large multinational corporation want to be able to predict the average revenue per month for the whole corporati
    13·1 answer
  • Consider the quadratic function f(x) = x2 - 8x - 4. What is the value of the leading coefficient?
    13·1 answer
  • Simplify.
    7·1 answer
  • A rectangle has a length that is five times longer than its width. If the perimeter of the rectangle is 12 inches, what is the w
    5·1 answer
  • Use repeated subtraction to divide 93 by 10
    7·1 answer
  • How many minutes does Ali run per calorie burned?<br><br> What is the slope of the graph?
    12·1 answer
  • 8 is subtracted from the square of a number
    14·2 answers
  • 4.09434456 rounded to the nearest thousand
    6·1 answer
  • Find the area and select one of the answers in the file
    5·1 answer
  • A map of Levi’s property is being made with a scale of 1 centimeters: 2 meters. What is the scale factor?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!