1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
3 years ago
11

The chain of a necklace is worth $100.The four emeralds in the necklace are worth 2/3 as much as the one diamond.The necklace co

sts $2320.What is the cost of the necklace with 3 emeralds and 2 diamonds?
Mathematics
1 answer:
Serggg [28]3 years ago
8 0
$2320 - $100 =$2220 .
$2220 - $200 =$2020 (that was emeralds)
$2020 - $300 = $1720 (diamonds )
$1720 - $200 - $200 = 1320
$1320 - 300 = 1020
You might be interested in
A local business wants to donate $3,000 in graduation scholarships. They are looking to split this amount
MrMuchimi
Don't trust those link my guy it's a scam or virus
8 0
3 years ago
Help khan academy!!!!
Anastaziya [24]

Answer:

I have khan academy

what grade is this

and subject

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company's stock is valued at $25.15 per share. The stock is losing value at rate of $1.75 per day. What is the stocks value af
Marina CMI [18]
Equation would be: 25.15 - 1.75x
Where, x = number of days.

Substitute for x = 3, 
= 25.15 - 1.75(3)
= 25.15 - 5.25
= 19.90

In short, Your Answer would be $19.90

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following equation: 96= -6( -4-3y)<br> a. y=2<br> b.y=4<br> c.y= -2<br> d. y=6
tankabanditka [31]
               96 = -6 * (-4 - 3y) <== It's easiest to solve when the y is on the right
                    ↓
-6 * (-4 - 3y) = 96                <== Multiply the -6 by everything inside the
                                           parentheses
                    <span>↓</span>
     24 + 18y = 96                <== Subtract the 24 from both sides
                    ↓
             18y = 72                <== Divide both sides by 18
                    ↓
                 y = 4 

The correct answer is choice B. y = 4.
Hope that helped =)
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
I need to solve these problems.
Tatiana [17]
6)Not regular
7)regular
8)720
9)360
10)153.3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Catie is trying to determine the height that a ladder reaches as it leans against a wall. She walks under the ladder and touches
    10·2 answers
  • V=kfovern   what does n=
    10·1 answer
  • A support cable runs from the top of the telephone pole to a point on the ground 40 feet from its base. If the cable makes an an
    15·1 answer
  • Question 3.<br> How do you write 4% as a decimal?<br> A) 0.4<br> B) 0.40<br> C) 0.04
    14·2 answers
  • Help pls I don’t get it
    9·1 answer
  • Please help fast!!!!
    9·1 answer
  • Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices find the unit rate for each and choose
    12·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (-6,3) and (4,8)
    14·2 answers
  • Find the missing side of the triangle shown below, if the perimeter is 81.
    13·1 answer
  • Fill in the blanks below to solve this equation for x. +6 = 9​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!