1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
10

What is the solution to this system of equations?

Mathematics
1 answer:
Anit [1.1K]3 years ago
7 0

Answer:

the correct answer is b (4,2)

You might be interested in
Solve for x.<br> −32 &amp;&gt; −5 9x
Kobotan [32]
Put your problem in this  https://www.cymath.com/  its awesome at solving x 

7 0
3 years ago
I need help finding the solution
Ilya [14]
<h3>Answer:  226 degrees</h3>

=====================================================

Explanation:

Notice the tickmarks on the segments in the diagram. This tells us that chords DC and CB are the same distance from the center. It furthermore means that DC and CB are the same length, and arcs DC and CB are the same measure

arc DC = arc CB

12x+7 = 18x-23

12x-18x = -23-7

-6x = -30

x = -30/(-6)

x = 5

---------------------

Use this x value to find the measure of arcs DC and CB

  • arc DC = 12x+7 = 12*5+7 = 67
  • arc CB = 18x-23 = 18*5-23 = 67

We get the same measure for each, which helps confirm we have the correct x value.

The two arcs in question add to 67+67 = 134 degrees. This is the measure of arc DCB. Subtract this from 360 to get the answer

arc DAB = 360-(arc DCB) = 360-134 = 226 degrees

I'm using the idea that (arc DCB) + (arc DAB) = 360 since the two arcs form a full circle.

7 0
3 years ago
Point A is at (-2,-2)?<br> true or false
vladimir1956 [14]

A= (2,-2)
B= (-2,-2)
C=(2,4)
D=(-2,2)

if this helped Brainliest me on this answer it helps alot :))

6 0
1 year ago
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Daisy wants to make 12 clay animals to give away as Valentines gifts. Each animal she makes uses 1/2 of a stick of clay. How muc
Free_Kalibri [48]
Answer:
Daisy will need 6 sticks of clay
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2,072 divided by 86 show work
    10·1 answer
  • What does ^ this stand for
    6·2 answers
  • How many times can 14 go into 100
    14·2 answers
  • 3. What is the area of the figure below?
    14·2 answers
  • Gabriel has dinner at a cafe and the cost of her meal is $45.00 because of the service she wants to leave a 15% tip
    15·1 answer
  • 14. The following solution contains errors. Identify the errors and explain why they are incorrect.
    13·1 answer
  • The waves created by two speed boats in a lake interact to form larger waves. This is an example of
    6·2 answers
  • A support wire is attached to the top of an antenna. The support wire connects
    10·1 answer
  • 10 ft<br> А<br> - “不<br> 6 ft<br> v<br> 10 ft -<br> 12 ft<br> B<br> C | 12 ft<br> 4 ft<br> 4 ft
    14·1 answer
  • Find the standard equation of a line that passes through these two points: (-3, 4) and (2, 2)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!