1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
13

Solve for a.

Mathematics
2 answers:
lesya692 [45]3 years ago
3 0
I am 100% sure that A equals -2.3
erica [24]3 years ago
3 0
Your answer is A....its a= -2.3
you just subtract the 0.3 from the left side and right so it cancels out on the left so a is all alone so you have your answer then.....hope that helps
You might be interested in
Unit rate 45 points in 3 games
Nikolay [14]

15

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A right triangle has one angle that measure 23o. The adjacent leg measures 27.6 cm and the hypotenuse measures 30 cm.
MrMuchimi

Answer:

161.8cm²

Step-by-step explanation:

solve for height which is the opposite

opp=x

sin(theata)= opp./hyp.

sin23=x/30

x=30×sin23

x=11.72cm

height=opposite

height=11.72cm

base=adjacent

base=27.6cm

½of 27.6cm=13.8

13.8cm×11.72cm=161.74 (2d.p)

161.74 rounded to the nearest tenths= 161.7

I'm not sure if it's the answer but it's the closest thing to the options

4 0
3 years ago
I will give brainliest if correct
dalvyx [7]

Answer:supplementary

Step-by-step explanation:

Opposite angles in any quadrilateral inscribed in a circle are supplements of each other.

5 0
3 years ago
For my problem I must know the percent increase for;
PolarNik [594]
I think that u would have to take 14 from 13 and divide that by 2 (I THINK) i am not fully sure though
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify 2/3[12v-15]
    14·1 answer
  • Solve the following problem Jana buys a dress for 25.98 and a blouse for 14.99.
    8·2 answers
  • A lumber company has 40,000
    12·1 answer
  • In 2000, the average monthly price for basic cable television in the United States was $29.99. In 2016, the average monthly pric
    15·1 answer
  • If -5x-8 =-18, is x = -2 a solution? show your work
    11·1 answer
  • Show step by stephow to solve this problem 2001 - 1682
    9·2 answers
  • Is -6.809 more or less than -6.812
    12·1 answer
  • What is the value of x?<br><br> −3/4(12−8x)=5x+15−7x
    12·1 answer
  • The cost of 6sandwiches and 4 drinks is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?
    7·1 answer
  • Question 10 of 40
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!