1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
3 years ago
15

The list below shows the number of miles John biked each day for 12 days.

Mathematics
1 answer:
alex41 [277]3 years ago
7 0

Answer:

whats the question and you forgot to put the graph

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The area of a square can be represented by the expression x10. The side of the square can be written in the form xn.
Valentin [98]

The complete answer

The answer is 5


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Counting backwards from 5, what number is 4?
umka21 [38]

Answer:

The number 4 is the first term of the sequence

Step-by-step explanation:

we know that

<u>Counting backwards</u> is when the numbers are count in reverse sequence

Is also know as 1 less

In this problem the sequence of counting backwards from 5 is equal to

4,3,2,1,0

therefore

The number 4 is the first term of the sequence

6 0
3 years ago
Maya spent 40% of her savings to pay for a bicycle that cost $60 how much was in her savings​
Ahat [919]

Answer:

$150

Step-by-step explanation:

First use a proportion to find the answer:

40/100=60/x

Now we solve for x

60*100=6,000

6,000 divided by 40= 150

x=150

Therefore the answer is $150

3 0
3 years ago
The length of a rectangle is increasing at a rate of 4 meters per day and the width is increasing at a rate of 1 meter per day.
puteri [66]

Answer:

\displaystyle \frac{dA}{dt} = 102 \ m^2/day

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right<u> </u>

<u>Geometry</u>

Area of a Rectangle: A = lw

  • l is length
  • w is width

<u>Calculus</u>

Derivatives

Derivative Notation

Implicit Differentiation

Differentiation with respect to time

Derivative Rule [Product Rule]:                                                                              \displaystyle \frac{d}{dx} [f(x)g(x)]=f'(x)g(x) + g'(x)f(x)

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

<u />\displaystyle l = 10 \ meters<u />

<u />\displaystyle \frac{dl}{dt} = 4 \ m/day<u />

<u />\displaystyle w = 23 \ meters<u />

<u />\displaystyle \frac{dw}{dt} = 1 \ m/day<u />

<u />

<u>Step 2: Differentiate</u>

  1. [Area of Rectangle] Product Rule:                                                                 \displaystyle \frac{dA}{dt} = l\frac{dw}{dt} + w\frac{dl}{dt}

<u>Step 3: Solve</u>

  1. [Rate] Substitute in variables [Derivative]:                                                    \displaystyle \frac{dA}{dt} = (10 \ m)(1 \ m/day) + (23 \ m)(4 \ m/day)
  2. [Rate] Multiply:                                                                                                \displaystyle \frac{dA}{dt} = 10 \ m^2/day + 92 \ m^2/day
  3. [Rate] Add:                                                                                                      \displaystyle \frac{dA}{dt} = 102 \ m^2/day

Topic: AP Calculus AB/BC (Calculus I/II)

Unit: Implicit Differentiation

Book: College Calculus 10e

8 0
3 years ago
The number of professors in a college is p and the number of students is s, there are 16 times as many students as professors wr
Reika [66]
Algebraic expression is:

\boxed{p=16x}
8 0
4 years ago
Other questions:
  • BRAINLIESTTTT ASAP! PLEASE ANSWER
    7·2 answers
  • When 16x3 - 12x2 + 4x is divided by 4x, the quotient is
    9·1 answer
  • Claire has 15 green beads.8 blue beads,and 4 yellow beads.If she puts them onto 3 strings equally,how many beads are on each str
    14·1 answer
  • What are 2 equivalent rations to 4:3
    9·1 answer
  • How do you find the sum of cube ?
    9·1 answer
  • Kim’s age is twice that of her sister. When you add Kim’s age to her sisters age you get 42. How ils is each sister Write an equ
    5·1 answer
  • 25<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%7B25x%7D%5E%7B3%7D%20%20%20%2B%2010x%20%2B%201" id="TexFormula1" title="{25x}^{3} + 1
    6·1 answer
  • Parallel lines e and f are cut by transversal b.
    10·2 answers
  • The cost to produce t shirts for the Mock Trial team to sell for a fundraiswer is $35 for the design and $5.50 for each t shirt.
    10·1 answer
  • A company orders 30 boxed lunches from a deli for $300. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!