7.5, 7.058, 8.508,
8.58
Step-by-step explanation:
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
6 Hours
Explanation:
Linear Equation: mx+b=y
x variable: Hour
Hourly Fee: $15(x)
(Initial) Rent Fee: $25
Balance: $100
Equation:
15x+25=100
15x+25-25=100-25 -- <em>Separate the constant terms from the x by subtracting 25 from both sides.</em>
15x=100
15x/15=100/15 --<em> Isolate the x variable by dividing 15 from both sides.</em>
x=6.6.. <em>-- Round down to 6 (not 7) because you can't afford to snowboard for 7 hours with less than $15. </em>
x=6 Hours
Answer:
3/5 m^2 n^3
Step-by-step explanation:
√225 = 15
√625 = 25
√m^4 = m^2
√n^6 = n^3
Put it all together and you get 15/25 m^2 n^3
Simplify 15/25 to 3/5
69 is the correct answer
460 divided by 100 times 15 = 69