1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
12

a maximum speed, and airplane travels 2460 miles against the wind in 6 hours. flying with the wind, the plane can travel the sam

e distance in 5 hours
Mathematics
2 answers:
Dmitry [639]3 years ago
7 0
I'm assuming you want to find the wind speed.


the ground speed against the wind is 410.
2460 / 6 = 410

the ground speed against the wind is 492.
2460 / 5 = 592


the difference is 82 mph, but you need to divide by 2 because speed is being added in one direction and subtracted in the other.

82 / 2 = 41

your final answer is 41 mph.
Aleonysh [2.5K]3 years ago
3 0

Answer:

for pluto answer is 451

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the equation of the line that goes through (-8,11) and is perpendicular to x= - 15. Write the equation in the form x = a, y
galben [10]

Answer:

y=11

Step-by-step explanation:

Hi there!

We want to find the equation of the line that passes through the point (-8, 11) and is perpendicular to x=-15

If a line is perpendicular to another line, it means that the slopes of those lines are negative and reciprocal; in other words, the product of the slopes is equal to -1

The line x=-15 has an undefined slope, which we can represent as 1/0, which is also undefined.

To find the slope of the line perpendicular to x=-15, we can use this equation (m is the slope):

m_1*m_2=-1

m_1 in this instance would be 1/0, so we can substitute it into the equation:

\frac{1}{0} *m_2=-1

Multiply both sides by 0

m_2=0

So the slope of the new line is 0

We can substitute it into the equation y=mx+b, where m is the slope and b is the y intercept:

y=0x+b

Now we need to find b:

Since the equation passes through the point (-8,11), we can use its values to solve for b.

Substitute -8 as x and 11 as y:

11=0(-8)+b

Multiply

11=0+b, or 11=b

So substitute into the equation:

y=0x+11

We can also write the equation as y=11

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Help ^^^ use picture above
aalyn [17]
The question reminds you of all the tools you need:

It says ...

"Opposite angles are equal."
So the upper right angle is x+40 just like the bottom left,
and the bottom right angle is 3x+20 just like the upper left.

And it says ...

"The sum of all angles is 360°."
You know what each of the four angles is, so you can addum all up,
set the sum equal to 360, find out what number ' x ' is, and then
use that to find the size of every angle.  

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
at the movies, la quinta paid for drinks and popcorn for herself and her two children. she spend twice as much on popcorn as on
jarptica [38.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

let the amount spent on popcorn be x and amount spent on drinks be y

If the total bill paid is  $17.94, then x+y =  $17.94

If she spend twice as much on popcorn as on drinks, then y = 2x

Substitute y = 2x into the original equation

x+y =  $17.94

x + 2x =  $17.94

3x =  $17.94

x =  $17.94/3

x = $5.98

Since y = 2x

y = 2($5.98)

y = $11.96

Therefore she spent  $5.98 on popcorn and $11.96 on drinks

4 0
3 years ago
Which set of values make the inequality true?
Ne4ueva [31]
The answer for your specific question is G.
7 0
2 years ago
Help me please with this math question! giving brainliest to the correct answer
Gwar [14]

Step-by-step explanation:

do 21×3.14= 65.94

then divide by 2 since its a semicircle

equals: 32.97

than find perimeter altogether

21+28+28+32.97= 109.97ft

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The aspect ratio of tire P245/70R16 is <br><br> 245<br> 70<br> 16<br> 5/7
    5·1 answer
  • Solve for e (-7)=e/4+14
    14·1 answer
  • What is the slope of the line that contains the points (-1, 2) and (3, 3)?
    8·1 answer
  • It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost
    12·2 answers
  • Which is the greatest value A.two and hundredhs B.two and five thousandths C.two and five tenths
    8·1 answer
  • What does it mean to find the discriminant of an equation such as x+18 = -x^2
    10·1 answer
  • PLEASE ANSWER QUICKLY ITS TIMED!!! Which is the correct calculation for the volume of the prism
    15·1 answer
  • Help please if u know
    15·1 answer
  • -7 - -3 HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Which is a better deal: A can of 3 tennis balls for $3 or a box of 10 balls for $9?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!