Answer:
$1.80 per pound
Step-by-step explanation:
divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer
The answer to the question
Answer:
Step-by-step explanation:
b/c the function goes thur the point (1,4) we know it's 4 times more than f(x) so g(x) = 4
Answer:
We conclude that the slope of the graph of y = 5 x is 5.
Step-by-step explanation:
We know the slope-intercept form of the line equation
y = mx+b
where
Given the line
y = 5x
comparing with the slope-intercept form of the line equation
The slope of the line = m = 5
Therefore, we conclude that the slope of the graph of y = 5 x is 5.