The equation 3x² - 48x + 6856 represents the area of the gym and track together in terms of width.
<h3>What is the area of the rectangle?</h3>
It is defined as the area occupied by the rectangle in two-dimensional planner geometry.
The area of a rectangle can be calculated using the following formula:
Rectangle area = length x width
We have:
A rectangular building for a gym is three times as long as it is wide. Just inside the walls of the building, there is a 6ft rectangular track along the walls of the gym and has an area of 7000ft²
Let x be the width of the rectangle.
As the area of track along the walls of the gym is 7000ft²
(x - 12)(3x - 12) = 7000
After simplifying:
3x² - 48x + 6856 = 0
Thus, the equation 3x² - 48x + 6856 represents the area of the gym and track together in terms of width.
Learn more about the rectangle here:
brainly.com/question/15019502
#SPJ1
0.1 decrease in 15 minutes
unit rate is 0.1 / 15 = 0.00667
Temperature is decreasing by 0.00667 degrees Celsius per minute
Answer:

Step-by-step explanation:
Let's follow up with the solution. Considering a triangle with the vertices
,
and
, have a look at the representation in the cartesian plan.
From this representation we can say that the area (A) of a triangle through the knowledge of <u>analytical geometry</u> is given by the determinant of the vertices divided by two, mathematically,

So, applying this knowledge we're going to have,

![\mathsf{A} \triangle = \dfrac{1}{2}\left[ \left.\begin{array}{ccc} 3 & -7 & 1 \\ 6 & 4 & 1 \\ -2& -3 & 1 \end{array} \right| \begin{array}{cc} 3 & -7 \\ 6 & 4 \\ -2 & -3 \end{array} \right]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cmathsf%7BA%7D%20%5Ctriangle%20%3D%20%20%5Cdfrac%7B1%7D%7B2%7D%5Cleft%5B%20%20%5Cleft.%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D%20%20%203%20%26%20-7%20%26%201%20%5C%5C%206%20%26%20%204%20%26%201%20%5C%5C%20-2%26%20%20-3%20%26%201%20%5Cend%7Barray%7D%20%20%5Cright%7C%20%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcc%7D%203%20%26%20-7%20%5C%5C%206%20%26%204%20%5C%5C%20-2%20%26%20-3%20%5Cend%7Barray%7D%20%5Cright%5D%20)


Hope you enjoy it, see ya!)
Mozambique, Maputo – Matola City – T-3
DavidJunior17
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
Answer:

Step-by-step explanation:
Pull terms out from under the radical, assuming positive real numbers.