1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
3 years ago
6

An after school job pays $46.50 for 6 hours of work. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Art [367]3 years ago
5 0
The unit rate is $7.75 because 46.50 divide by 6 is $7.75
You might be interested in
Now Cathy is three times as old as Katie. In six years Cathy will be only twice as old as Katie. How old is each girl now?
klasskru [66]

Answer:

6 and 18

6+6=12

18+6=24

12x2=24

Unless a number is given it is mainly trial and error so guessing numbers that fit the first part of Ax3=B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Alejandro uses the steps below to convert
dezoksy [38]

Answer:

The division was computed incorrectly.

Step-by-step explanation:

Given

Workings:

\frac{5}{8} to percentage

\frac{8}{5} = 1.6 = 160\%

Required

Explain his error

The question says 5/8

Instead, Alejandro's working shows 8/5.

This working is done in an incorrect order and the correct solution is:

Let

x = \frac{5}{8}

Solve the fraction

x = 0.625

Multiply by 100%

x = 0.625 * 100\%

x = 62.5\%

<em>Hence, option (a) is correct.</em>

7 0
3 years ago
Prime factorization of 43
Volgvan

Answer:

Step-by-step explanation:

Prime factorization: 43 is prime. The exponent of prime number 43 is 1. Adding 1 to that exponent we get (1 + 1) = 2. Therefore 43 has exactly 2 factors.

8 0
3 years ago
Ella is a landscape photographer. One weekend at her art gallery she sells a total of 52 prints for a total of $2,975. How many
abruzzese [7]

Answer:

Ella sold the each print for the cost of $57.21.

Step-by-step explanation:

The total number of prints sold at gallery = 52

Total amount it is sold for = $2,975

Noe, If 52 prints are sold for $2,975.

⇒\textrm{Cost of 1 print} =  \frac{\textrm{Total cost of 52 prints}}{\textrm{52}}

= \frac{2,975}{52}  = 57.21

or, Cost of 1 print = $57.21

So, Ella sold the each print for the cost of $57.21.

4 0
3 years ago
Plz help me plz I need help I will mark brainlest for the answer​
Alexxx [7]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

Simplifying the Complex Fraction

Convert Mixed Numbers to Fractions

56114=5654

Method 1 : LCD Multiplication

The LCD for 6 and 4 is 12

Multiply top and bottom by the LCD

12×5612×54=1015

convert to mixed numbers and

reduce fractions where possible

=1015=23

Method 2 : Fraction Division

Divide the top fraction by the bottom

(multiply top by reciprocal of bottom)

56÷54

=56×45

=2030

convert to mixed numbers and

reduce fractions where possible

=2030=23

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Claire has $300 Is an account. She decides she is going to take out $25 each month.
    11·2 answers
  • A curve with equation
    13·1 answer
  • Marcelina uses a blend of white corn and yellow corn to make tortilla chips at her restaurant. She needs to
    7·2 answers
  • A shipping container is known to hold exactly 1000 ft squared. if the container is measured, which side dimensions would produce
    13·2 answers
  • How do you know when to put an open or closed circle when graphing inequalities?
    9·1 answer
  • Someone who knows math more than I do, can you please answer this question for me, I'd appreciate it so much &lt;3
    8·1 answer
  • I need the answer ASAP!!
    13·2 answers
  • Guys please help ;w; and plz explain what in the world is this
    12·1 answer
  • We went over this like 3 times. It sounds and looks like pure gibberish
    13·1 answer
  • I need these questions done triginometry
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!