1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
2 years ago
6

An after school job pays $46.50 for 6 hours of work. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Art [367]2 years ago
5 0
The unit rate is $7.75 because 46.50 divide by 6 is $7.75
You might be interested in
How to solve it in quadratic functions
natita [175]

Answer:

x = 2

x = -3/2 or -1.5

Step-by-step explanation:

For this, I would use the "slip and slide" method. LOL I know the name is cheesy, but that's what my teacher called it!

First, you "slip" the coefficent of the leading term (2) to the constant, and multiply.

The equation becomes:

x² - x - 6(2) = 0

x² - x - 12 = 0

Then, you factor this out by looking at the second and third terms. You're looking for 2 factors of -12 that would add up to -1 ( the coefficent of the second term).

Automatically, think of 3 and 4, because the difference between them is 1.

The factors must be (x-4) and (x+3) because they multiple to -12, and add up to -1.

This step is extremely important! Lol I used to forget it a lot, but make sure you divide the constant in each factor by the original number you "slipped".

It would become (x-(4/2))(x+3/2) = (x-2)(x+3/2)

With (x+3/2), you don't want to leave it as a fraction or decimal. It's equivalent to (2x+3). However, the informal form is easier to identify the value of x.

6 0
3 years ago
Officer Brimberry wrote 32 tickets for traffic violations last week, but only 12 tickets this week. What is the percent decrease
kolbaska11 [484]

Answer:

62.5 %

Step-by-step explanation:

you have to subtract 32-12, which equals 20

then divide 20 by the original amount (20/32)

20/32= .625, then you have to multiply to get the final answer...hope this helped!

4 0
2 years ago
three friends decide to rent an apartment for a total of 972 per month if they share the rent equally, which of the following op
Bumek [7]

972 / 3 = $324

Which means that each person will pay $324

8 0
3 years ago
PLZZ HELPP ILL GIVE BRAINLIST
VashaNatasha [74]

Answer:

multiply both sides by 3

7 0
2 years ago
Suppose f(x)=3x^2-2x <br> Find f (-4)
Lerok [7]

f(-4) = 3(-4)^2 - 2(-4)

f(-4) = 3(16) + 8

f(-4) = 48 + 8

f(-4) = 56

I think the answer is 56 :)

Please give BRAINIEST :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the product 6,372×75
    10·2 answers
  • The pythagorean theorem is true for some right triangles but not all
    7·2 answers
  • Find last year’s salary if this year’s salary is $48,200 after a 3% pay raise ?
    9·1 answer
  • Explain how to value of the 7 in 327,902 will change if you move it to the tens place
    5·2 answers
  • Carlos and Maria drove a total of 228 miles in 4.6 hours. Carlos drove the first part of the trip and averaged
    10·1 answer
  • Plz help due tomorow
    14·2 answers
  • HELP me pls....................
    6·2 answers
  • Sam is buying a pair of water skis that are on sale for 2/3 of the original price. After he uses a $25 gift certificate the tota
    5·1 answer
  • If 6000 dollars is invested in a bank account at an interest rate of 9 per cent per
    11·2 answers
  • I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!