1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
3 years ago
8

Find the value of 4(5)+12÷3 (8)+2 (-4)

Mathematics
2 answers:
Firlakuza [10]3 years ago
6 0
The answer is 44 because all you have to do is use PEMDAS to solve the equation
Greeley [361]3 years ago
5 0
The answer for that question is 44
You might be interested in
Write the following numbers in order starting with the smallest 1.75kg 1975g 0.9kg 1800g
Jobisdone [24]

0.9kg

1.75kg

1800g

1975g

6 0
2 years ago
The sum of the lengths of any two sides of a triangle must be greater than the third side. If a triangle has one side that is 8 
julsineya [31]
Good afternoon, 

First side= 8cm 
Third side= x
Second side= 2x-4

We know that the sume of the lenghts of any two sides must be greater than the third side, so:

Second \,\,\,\,side+Third\,\,\,\,side>First\,\,\,\,side \\ 2x-4 + x >8 \\ 3x>12 \\ x>4


<span>Answer: Third side= x                        ;         where: x>4 or (4,+infinity)
                Second side= 2x-4              ;        </span><span> where: x>4 or (4,+infinity)</span>
3 0
2 years ago
if you run for 4 hours at 8miles an hour and walk 8 hours at 12 miles an hour how far will you have gone at the end of 12 hours?
Alex787 [66]
What that guy said is right
8 0
2 years ago
The navy contract was for 2,314 devices and took 23 workers two weeks (40 hours per week) to complete. The army contract was for
AlekseyPX

Answer:

0.408 hour / device

Step-by-step explanation:

As we know The army contract was for 4,707 devices that were produced by 16 workers which means 1 worker can produce: \frac{4707}{16} ≈294 devices in 3 weeks.

<=> 294 devices= 3*40 hours

<=> 294 devices = 120 hours

<=> 1 device = 120/294 = 20/49 ≈ 0.408 hour

So it takes 0.408 hour for a worker to finish producing 1 devicein the army contract

3 0
2 years ago
In the supermarket, there is a scale that measures the weight of fruit and vegetables. The needle is 24 cm long and it rotated 9
Mumz [18]
We find the length of the arc followed by the needle. For this, we first need to convert the subtended angle to radians:
96/∅ = 180/π
∅ = 1.68 rad
S = r∅
S = 24 x 1.68
Distance covered by needle = 40.32 cm
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 5 multiplied by 3 1/3
    5·1 answer
  • A 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Lola needs to sign 96 invitations. Using a stopwatch that measures time to tenths of a second, it takes Lola 5.3 seconds to sign
    7·1 answer
  • Michael bought a box of 20 pretzel rods for 4.40 what is the price per pretzel rod
    5·1 answer
  • How the points are placed in graphing linear inequalities?
    9·1 answer
  • Please help me with this problem
    8·2 answers
  • - A teacher wanted to determine the effectiveness of two different learning tools—a computer program or a hands-on approach—for
    15·1 answer
  • Shirley cuts a 133 m long rope into several pieces of length 3 1/2 m each. How many equal pieces of the rope does she get
    13·1 answer
  • What is 8 to the power of two?
    10·1 answer
  • Find m QRS? who can help me?​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!