1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixer [17]
3 years ago
11

The bike shop rents bikes for $5 and 5 per hour. John spends 15 dollars. How many hours did John rent the bike?

Mathematics
2 answers:
cestrela7 [59]3 years ago
7 0
I think it is 15 hours If you wrote better I could've explained better but if that cost $5 per 5 Hour that means you spend $1 per 1 hour so if you spend $15 that mean you used bike for 15 hours
kolezko [41]3 years ago
3 0
John rented the bike for 15 hours
You might be interested in
Carl offered to pay jake $0.25 a square foot to paint his fence. The fence measures 109 feet long and 7 feet wide what is the to
Scorpion4ik [409]

Answer:

Part 1) The total square footage of the fence is 763\ ft^{2}

Part 2) \$190.75

Step-by-step explanation:

Part 1) what is the total square footage of the fence ?

we know that

The area of the fence is equal to

A=LW

substitute the values

A=(109)(7)=763\ ft^{2}

Part 2) How much will Jake get paid

Using proportion

\frac{0.25}{1}\frac{\$}{ft^{2}}=\frac{x}{763}\frac{\$}{ft^{2}}\\ \\x=763*0.25\\ \\x=\$190.75

6 0
3 years ago
Help me plz!!!!!!!!!!!
svetlana [45]
The first one is the answer
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How does the multiplicity of a zero affect the graph of the polynomial function?
enot [183]

Answer:

The multiplicity of a root affects the shape of graph of a polynomial. If a root of a polynomial has odd multiplicity, the graph will cross the x-axis at the root. If a root of a polynomial has even multiplicity, the graph will touch the x-axis at the root but will not cross the x-axis

Step-by-step explanation:

Tbh I don't know the answer I just hope this helps

7 0
2 years ago
Find the unit rate:<br><br> $1.32 for 12 ounces<br><br> plz help
iren2701 [21]

Answer:

<h2>$0.11 per ounce</h2>

Step-by-step explanation:

$1.32/12oz = x/1oz

Cross Multiply.

1.32 = 12x

Divide both side by 12.

1.32/12 = x

Convert to decimal.

$0.11 for 1 ounce

3 0
2 years ago
A collrollary is a statement that can easily provide using a theorem
DedPeter [7]
Im Guessing this is a true and fasle

So the answer would be False
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How can 2,100,000,000 be written in scientific notation?
    11·1 answer
  • Two separate bacteria populations that grow each month at different rates are represented by the functions f(x) and g(x). In wha
    13·2 answers
  • Can anyone pls pls pls help me in dis pls I will mark u as brainliest!!!!
    6·1 answer
  • Need the answers before 8pm
    12·1 answer
  • Please Help ASAP!!!<br> Question in image below.
    9·1 answer
  • Cheyenne's car is in the shop, so she needs to rent a car for 4 days. The cost of a rental car is $24.99 per day, and she will b
    6·1 answer
  • Can you guys help me finish this quiz tonight
    13·2 answers
  • What is the value of cos x<br> Answer fastttttt
    10·1 answer
  • In February Lana got a puppy that weighed 13 kilograms. By October the puppy weighed 16.9 kilogram. What was the puppy’s weight
    5·2 answers
  • Find an equation for the line that passes through the points (-6, -6) and (4,-2)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!