The granola summer buys used to cost $6.00 per pound but it has been marked up %15 Question: How much did it cost summer to buy 2.6 pounds of granola at the old price.=> previous price of granola = 6.00 dollars per pound=> marked up 15% = 15% /100% = .15 solve:=> 6 * .15 = .9=> 6 + .9 = 6.9 dollars per poundNow, you want to buy 2.6 pounds=> 6.9 * 2.6 = 17.94 dollars
The Integers Are Positive They Are Not Negative Numbers. If It Was Negative It Would Be -2,-3,-4. While If It's Positive It Should Be 0,1,2,3,4 And So On.
80÷12= 6 2/3
12×12×12×12×12×12=72
so 12 goes into 80 evenly 6 times, but there is a remainder so you have to include it
80-72=8
so that leaves you with 8/12 which is 2/3 when simplified
now you have 6 + 2/3 = 6 2/3
Answer: you could buy 12 magazines
Step-by-step explanation:
each magazine is $2