1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crazy boy [7]
3 years ago
8

What is the answer!!! 35.00 for a jacket. 10% discount 5% sales tax whats the final cost? PLEASE HELP ME

Mathematics
1 answer:
ASHA 777 [7]3 years ago
6 0
Firstly, you should find the discount that is taken off of the jacket, and then also find the sales tax.
As the discount is 10%, you simply have to divide 35 by 10. 35/10= 3.50.
Therefore, you need to subtract the 3.50 from the 35, which gives you 31.50. You've then got the 5% sales tax to add on, which is 3.50/2= 1.75, you've then got to add 1.75 to 31.50, which gives you 33.25.
However, if the sales tax is on the discounted price, then it will be 31.50/10= 3.15/2= 1.58, and you've then got to add this is to discount price, which is 31.50+1.58= 33.08

Hope this helps :) 
You might be interested in
How many 2/5 are in 8?
umka21 [38]
Answer : 212
Reason why is because yu have 2/5 you multiply it across 8/1 5x1= 5 and 8x2= 16 then you will have 5/16 you divide 5 into 16 , 5 goes into 16 twice then subtract 16 and 10 then you would have 6 bring down the 0 and you have 60 . 5 goes into 60 12 times then you have your answer 212 .
4 0
2 years ago
the area of a reactangle mirror is 11 11/16 square feet the width of the mirror is 2 2/4 feet. if there is a 5 foot tall space o
77julia77 [94]
So square feet is area which is legnth times width or area=lw or a=lw

width=w=2 2/4
2/4=1/2
w=2 1/2=5/2

a=lw
11 11/16=187/16
187/16=l(5/2)

multiply both sides by 2/5 to clear the fraction (1/2 times 2/1=2/2=1)

374/80=legnth
simplify
374/80=187/40=4 27/40=legnth

legnh must be less than 5 and 4 and 27/40 is less than 5 so it will fit
8 0
3 years ago
Question 12 (5 points)
Gennadij [26K]

Answer:

1.12 Units

Step-by-step explanation:

1. Use cos(56°) = x/2

Make sure your calculator mode is in deg (degree) not rad(radians)

2.  2(cos(56°)) = x

3. x = 1.118385807

4. Round up to get 1.12 Units

5 0
3 years ago
Find the missing length of each right triangle
lisov135 [29]

Answer:

15.8 mi

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Item 1 Solve the system of linear equations by graphing. 5x+5y=15 2x−2y=10
Marysya12 [62]

After graphing both lines, we're able to tell the solution by looking at the point where the lines cross. In this case, it's at (4, -1). And so that is the solution set.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Mentally estimate the total cost of items that have the following prices 1.85 $ .98 $3.49 $9.78 and $6.18 round off your answer
    13·1 answer
  • write the standard form of the equation of the parabola that has the indicated vertex and whose graph passes through the given p
    8·1 answer
  • 7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
    8·1 answer
  • Three workers at a fast food restaurant pack the take-out chicken dinners. john packs 45% of the dinners, mary packs 25% of the
    13·2 answers
  • there are 27 children in Ms. kloot's class. when the flu was going around , about 26% of the students in the class were absent.
    13·1 answer
  • Which estimate is the most reasonable for this problem?
    10·1 answer
  • Can yall help, whoever answers correctly will get brainllest!
    7·1 answer
  • Question is in the Picture.<br><br> A<br><br> B<br><br> C<br><br> D
    9·2 answers
  • Are the ratios 2:1 and 9:5 equivalent?
    6·2 answers
  • Eric plays basketball and volleyball for a total of 95 minutes every day. he plays basketball for 25 minutes longer than he play
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!