40 is under the number of training hours and the $1700 is under the pay column.
So for 40 hours of training the person would make $1700.
The answer is D.
Answer:
Since we have the information for Angles 1 and 3, and they are vertical, we can set them equal to each other. Once we have done this we can find the measures of them combined, and subtract it from 360 in order to only have the measure of 2 and its vertical angle. Finally, all we need to do now is divide the remaining measure by 2, and this will give us the measure of angle 2.
Angle 1=Angle 3
4x+30=2x+48
2x+30=48
2x=18
x=9
Angle 1=4(9)+30
Angle 1=36+30
Angle 1=66
Angle 1=Angle 3
Angle 1+ Angle 3=132
360-132=228
228/2=114
Angle 2= 114
Answer:
Present value of $30,000 is $20,000 Future Value of $30,000 is $20,000 Present value of $20,000 is $30,000
Step-by-step explanation:
Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
Total square inches of fabric.
To answer this question you need to know how many square inches makes up one square yard.
1296 square inches makes one square yard.
Therefore total square inches =
1296x4.81= 6233.76 square inches