The milk is the dependent variable
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer:
<em>The bee traveled 11.7 meters.</em>
Step-by-step explanation:
A bee flew 840 cm first to land on a flower to collect some pollen and then flew another 330 cm to get back to her hive.
For <u>finding the total distance traveled, we need to just add</u> 840 cm and 330 cm.
So, 
We know that, 1 meter = 100 cm. That means, <u>for converting 'cm' into 'meter' , we need to divide by 100</u>.
Thus, 
So, the bee traveled 11.7 meters.
Answer:49.5
Step-by-step explanation:
To find the 45% of 110
45/100×110
=49.5