1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelu [443]
3 years ago
13

Which expression is equivalent to (r^-7)^6

Mathematics
2 answers:
WITCHER [35]3 years ago
7 0

Answer:

r^{-42}

Step-by-step explanation:

(r⁻⁷)⁶ = r⁽⁻⁷⁾ˣ⁶

      = (r)⁻⁴²

Lostsunrise [7]3 years ago
5 0

Answer:

{r}^{ - 42}

<em>hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>helps</em><em> </em><em>you</em><em>.</em><em>.</em><em>!</em>

Step-by-step explanation:

({r}^{ - 7}) ^{6}   \\  =  {r}^{ (- 7) \times 6} \\   =  {r}^{ - 42}

You might be interested in
Proportional fraction to 1/4
Pavel [41]
A proportional fraction to 1/4

1 * 1 1
- = -
4 * 4 16

Also known as 1/16
7 0
3 years ago
a tropical cream is solid in 26-gram container. the advdrage amount of tropical cream used per application is 2/5 grams. hiw man
mash [69]
2/5=.4

0.4x=26
26/.4=x

x=65 applications
6 0
3 years ago
I will mark brainlest <br><br> What is (-5) - (-98)<br><br> lol I am just doing this for fun
denpristay [2]

Step-by-step explanation:

( - 5) - ( - 98) \\ ( - 5) + 98 = 93

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. Write the following sentence as an equation: the product of w and 15 is 165.
Talja [164]
W+15=165
W=165/15
W=11
6 0
2 years ago
You walk an average of 3.2 miles per hour on the way to school and at an average of 4 miles per hour on the way home the total w
7nadin3 [17]
The answer to this question is:
You walk an average of 3.2 miles per hour on the way to school and at an average of 4 miles per hour on the way home the total walking time is 18 minutes how far away is the school Round your answer to the nearest hundredth of a mile
<span>.53 mi 
</span><span>.133 hrs

Hope This Helped, Markadoodle
Your Welcome :)
</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4x+ 2y = 6 and 3x + y = 9.*
    13·2 answers
  • Calculate 2x-3=6 PLEASE COULD SOMEONE EXPLAIN THIS AND GIVE THE ANSWER?
    6·2 answers
  • Solve 480 divibed by 8
    11·2 answers
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • What is the opposite of -2 2/3
    10·2 answers
  • Someone please help with number 13
    15·2 answers
  • Point A is a representation of which number on the number line?
    6·1 answer
  • Tried to think didnt work it out help
    6·2 answers
  • Are 20,30, and 16 the sides of a right triangle? Please show workkk
    7·1 answer
  • I will give brainliest<br> !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!