Answer:
Price for one pound = 50 cents
Step-by-step explanation:
Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00.

That is price for one pound = 0.5 $
We have 1 dollar = 100 cents
Price for one pound = 0.5 $ = 0.5 x 100 = 50 cents
Price for one pound = 50 cents
Answer:
g
Step-by-step explanation:
We have that
[√(2x+1)]+3=0
for x=4
[√(2*4+1)]+3=0
[√(9)]+3=0
3+3=0----------6 is not zero
therefore
the solution is not correct for x=4
[√(2x+1)]+3=0--------> [√(2x+1)]=-3---------> <span>There is no real solution for that equation
</span>Because (2x+1) >= 0
the solution is with complex numbers