1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
3 years ago
15

Evaluate f(−1)=−3x^3 + 2x^2

Mathematics
1 answer:
Sholpan [36]3 years ago
5 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

f(-1)= -3(-1)³+2(-1)²

= -3(-1)+2(1)

= 3+2

=5

You might be interested in
The cost of 9 scares is $78.75 what is the unit price ?
Vlad [161]

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
PLS HELP WITH BOTH ASAP WILL GIVE BRAINLIEST
weeeeeb [17]

Answer:

13) 25 and 17

14) cupcakes = $5

brownies = $3

Step-by-step explanation:

13)  you can set this up as equations

so x + y = 42

x-y = 8

solve simultaneously by subtracting from each other

2y = 34

y= 17

if y = 17

42 - 17 = 25 = x

14) set up as equations again

Ben    7c + 10b = 65

franklin   7c +7b = 56

subtract from eachother

3b = 9

b = $3

7c + 10(3) = 65

7c = 35

c = $5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
For qualitative data, the relative frequency for a class is computed as
vitfil [10]

Answer:

D. Class frequency divided by the total frequency.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What multiplies to -75 and adds to 10? <br> thanks
Gelneren [198K]
-5 and 15. -5 times 15 is equal to -75, and they also add to 10.
6 0
3 years ago
Find the distance from N to T. √29 √14 29 7
Lerok [7]
|dw:1375141940415:dw|
-------------------------------------------------------

the answer would be
----------------------------------------------
29^2
---------------------------------------
(dont forget the square root )

29²
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How would i solve 8x squared plus 4x =0
    7·2 answers
  • My favorite pizza restaurant advertises that their average delivery time is 20 minutes. It always feels like it takes forever fo
    12·1 answer
  • Dana and her 4 friends are going on a camping trip. Dana wants to see how much fruit she can share so everyone will get the same
    13·1 answer
  • How many ways can a coach choose the 6 starting players from a volleyball team of13 players?
    9·1 answer
  • 2/3 rational or irrational
    7·1 answer
  • Numerical expression for the difference between 72 and 16
    8·1 answer
  • Last year a video game cost $50. Price increase by 25% this year. What is the new price of this video game?
    5·1 answer
  • Someone please help!! I’ll give brainliest:))
    14·1 answer
  • The area of a circle is 43.25cm2.<br> Find the length of the radius rounded to 2 DP.
    8·1 answer
  • I got confused I add or multiply 30 3 times? Or am i wrong
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!