1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
13

Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156

,000 units are produced. The variable cost per unit is
Business
1 answer:
kobusy [5.1K]3 years ago
6 0

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

You might be interested in
A bond currently sells for $1,170, which gives it a yield to maturity of 5%. Suppose that if the yield increases by 30 basis poi
Grace [21]

Answer:

8.53 years

Explanation:

Calculation for the duration of the bond

The first step is to calculate for Change in Bond Price

Change in Bond Price = -(30)/1,170

Change in Bond Price = -0.0256×100

Change in Bond Price =-2.56%

Second step is to find the Effective Duration

Effective duration = -0.0256/0.0030

Effective Duration = 8.53 years

Therefore the duration of this bond will be 8.53 years

4 0
3 years ago
When hale appears at the proctors' door in act ii of the crucible, he is described as "different now—drawn a little, and there i
Oxana [17]
<span>This visit to the proctor by Hale occurs after the events that transpired in the town of Salem. Hale feels immense guilt for allowing events to get out of hand in Salem. It is this conflict which gives him a more demure outward persona.</span>
4 0
3 years ago
Suppose there are only two firms in an economy: Cowhide, Inc. produces leather and sells it to Couches, Inc., which produces and
ratelena [41]

Answer:

$57,000

Explanation:

The calculation for GDP only takes into account the final, market value, of finished goods and services. The value of intermediate goods (those that are transformed into other goods during the year) is not taken into account.

In this case, we have 20 couches that were finished and sold for $2,600. They are part of GDP under their market value. Their total contribution to GDP is:

20 couches x $2,600 = $52,000

Cowhide, Inc. produced 25 units of leather, each worth $1,000. 20 of them were bought by Couches, Inc. and transformed into couches. As a result, those 20 units are not counted on GDP.

The remaining 5 units of leather are part of GDP because they are finished goods which have not been transformed into anythign else. Even if Couches, Inc. has promised to buy those 5 units of leather, it would only do so in 2016, and a promise is not necessarily a certainty.

The contribution of the 5 units of leather to GDP is:

5 units of leather x $1,000 = $5,000

Finally, we add up the two figures to obtain total GDP:

GDP = $52,000 + $5,000

        = $57,000

3 0
3 years ago
The most popular input measure used to determine the progress toward completion?
solong [7]

The most popular input measure used to determine progress towards completion is the cost-to-cost basis.

Unavoidable expenses or sacrifices to obtain goods or services with the aim of obtaining benefits; expenses for certain activities, purposes, or time, such as shipping, packing, and sales are intended to generate income in the company's income statement, the cost component is a deduction from revenue.

Costs are sacrifices or expenses made by a company or individual with the aim of obtaining more benefits from the activities carried out. In terms of costs, sometimes it is quite inconvenient to distinguish between costs and expenses. In terms of costs, sometimes it is quite inconvenient to distinguish between costs and expenses.

- Costs: a cost in the sense of sacrifices or expenses made by companies or individuals that are directly related to the output or products produced by the company or individual.

- Expenses: a cost incurred by a company / individual which is only as a supporting activity.

You can learn more about Costs here brainly.com/question/15135554

#SPJ4

3 0
1 year ago
The 2 main componets of local tax is?
Goshia [24]
Property and sales taxes
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Ieso Corporation has two stores: J and K. During November, Ieso Corporation reported a net operating income of $30,000 and sales
    14·1 answer
  • List five things you should do if you are a victim of identity theft
    14·1 answer
  • Rob, Dave, and Kelly understand the financial risks involved in starting their own brewery; that's why they've established their
    7·2 answers
  • The quantity demanded of Good A has recently increased by 2% in response to an increase in income. By how much must income have
    10·1 answer
  • When a firm is given monopoly power, it loses its freedom of contract, and a governmental body is given the power to determine t
    15·1 answer
  • Culver Corporation was organized on January 1, 2022. It is authorized to issue 22,800 shares of 6%, $50 par value preferred stoc
    12·1 answer
  • Marriott builds a hotel for $34 million and sells it to a banking
    9·1 answer
  • What are the quantitative and qualitative techniques available to help planning
    15·1 answer
  • According to the authors, the nature of negotiation as it applies to project management is the realization that few of the confl
    14·1 answer
  • If an increase in the price of good e leads to a large decrease in the demand for good f, what is the relationship between the t
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!