Answer:
4 hours
Step-by-step explanation:
Write an equation
19 +1.5x < 15+2.75x
Subtarct 15 on both sides
4+1.5x<2.75x
subtract 1.5x on both sides
4< 1.25x
Divide 1.25 on each side
3.2<X
Since they on,y charge per hour so 4 hours
1. Expand
2x − 2 + 4 = 4x + 4
2. Simply
2x + 2 = 4x + 4
3. Subtract
2 = 4x + 4 - 2x
4. Simplify
2 = 2x + 4
5.Subtract
2 - 4 = 2x
6. Simplify
-2 = 2x
7. Divide both sides by
-1 = x
8.Switch sides.
x = -1
So its 12 divided by 1/5 so
12 x 1= 12
1 x 5= 5
That is 12 over 5 and u will divide the numerator by the denominator to get 2.4
Dont know if thts exactly right bcuz its been a while since i learned this but i hope it helps
Answer:
7 cents per gallon if his tank was completely empty upon filling
Step-by-step explanation:
55.23/21=2.63 per gallon at original gas station
2.63-2.56=.07 per gallon saved