Answer:
140$
Step-by-step explanation:
4 hours = 20
28 hours divided by 4 is 7
7 x 20 = 140
$37,500 profit
To solve this, find the unit rate by dividing 2500 by 20. This will get you an average of $125 profit made per product sold. Then multiply that by 300 (the number of products sold in total) to get your answer of $37,500 profit total.
22,000 to 19,000
22,000 - 19,000 / 22,000 x 100
3,000/22,000 x 100
0.136363636363636 x 100
13.63636363636364%
13.64%
14%
For this shape there are four points. The plotted ordered pairs are:
M = (3, 9)
N = (6, 0)
O = (3, 6)
P = (-3, 0)
All you have to do is multiply the BOTH x- and y-values by 1/3 on EACH ordered pair. And if it’s easier, you can divide by 3 as well. It’s the same thing.
M = (3, 9) = (3*1/3, 9*1/3) = (1, 3)
N = (6, 0) = (6*1/3, 0*1/3) = (2, 0)
O = (3, 6) = (3*1/3, 6*1/3) = (1, 2)
P = (-3, 0) = (-3*1/3, 0*1/3) = (-1, 0)
(1, 3) , (2, 0) , (1, 2) , and (-1, 0) are your points.
Answer:
0.29
Step-by-step explanation:
divide 4.69 by 16
this answer should give you 0.29