1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sloan [31]
3 years ago
14

A 32 oz bottle of water costs $1.92. What is the cost per ounce?

Mathematics
2 answers:
krok68 [10]3 years ago
4 0
Answer is D. As price of 32 oz bottle is $1.92 so to find the price of 1 oz, we will divide $1.92 by 32. 1.92/32 = 0.06 So our answer will be 0.06$ per oz
sdas [7]3 years ago
4 0

Answer:

cost per ounce is 0.06 per ounce

Step-by-step explanation:

A 32 oz bottle of water costs $1.92.

we need to find the cost of one ounce.

To find the cost of 1 ounce , we need to divide the total cost by 32 oz

cost of 1 oz= \frac{1.92}{32} =0.06

0.06 is the unit price

So, the cost per ounce is 0.06 per ounce

You might be interested in
You need a loan of $135,000 to buy a home. Calculate your monthly payment and total closing costs for each choice below. Briefly
Ahat [919]
You need to multiply the four numbers and then takeway
6 0
4 years ago
What is the rate of change of the line on the graph below?
Whitepunk [10]
The rate of change on the line is x line goes to the right and y line goes upward
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a number when on the to the nearest 10 is equal to 50 the same number one on the to the nearest hundred is 100​
Alexxandr [17]

Answer:

50 - 54

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please help its due at 3 :(
algol13
Don’t do that math anymore soooo sorry
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need helpppp with 1-9
BigorU [14]
Hi!! What do you need help with? Solving the problems? Or understanding them? Also 1-9 is a bit blurry, so if you could retake it and repost it, I could solve for them. :). But if you don’t want to, don’t worry.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please show working for these 2 questions.
    13·1 answer
  • Suppose that prior to conducting a coin-flipping experiment, we suspect that the coin is fair. How many times would we have to f
    15·1 answer
  • 8(2X-5) awser only<br> don't explain
    12·2 answers
  • Tell which set or sets the number below belongs​ to: natural​ numbers, whole​ numbers, integers, rational​ numbers, irrational​
    11·1 answer
  • 5x + 3 = 7x – 1. Find x<br><br> a. 1/3<br> b. ½<br> c. 1<br> d. 2
    5·1 answer
  • Z-x/3=y solve for z ​
    14·1 answer
  • Using Cramer’s rule, what is the value of x in the solution to the system of linear equations below?
    9·1 answer
  • What’s the simplification
    5·2 answers
  • Based on a​ poll, among adults who regret getting​ tattoos, 28​% say that they were too young when they got their tattoos. Assum
    6·1 answer
  • What is the sum of 2,480 - 170
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!