261/18 = 14.5
So as a mixed number it would be 14 and 1/2
Given:
Toilet rolls com in packs of 4 and 9.
4-pack is priced at £2.04.
9-pack is priced at £4.68.
To find:
The pack that has better value by calculating the price per roll.
Solution:
We have, the 4-pack is priced at £2.04.
So, the price per roll for this pack is:

In the pack of 4 rolls the price per roll is £0.51.
It is given that, the 9-pack is priced at £4.68.
So, the price per roll for this pack is:

In the pack of 9 rolls the price per roll is £0.52.
Since the price per roll in the pack of 4 rolls is less that the price per roll in the pack of 9 rolls because 0.51 < 0.52, therefore the pack of 4 rolls has better value.
To find the unit rate you do
$1.39/8 oz.=.17
Then, you multiply the unit rate by the ounces
.17 * 14 oz. = $2.43
Answer: She should budget $672.89 monthly next year for this service.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Amount he was able to save per month = $48.50
Total amount he spent for the year = $1254.89
Amount he saved for the year would be

Amount left from total would be

Hence, She should budget $672.89 monthly next year for this service.
Answer: I believe the answer here would be 52.5 degrees.
Step-by-step explanation: Because an isosceles triangle has two equal sides, their base angles would be the same. The angles of a triangle add up to 180 degrees, so you would subtract 75 from 180 and divide 105 by two in order to find one of the base angles.