1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
2 years ago
12

2. Find a true inequality that involves the real number 5/4

Mathematics
1 answer:
Rasek [7]2 years ago
8 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

5/4>6/5

multiply by 20

25>24

which is true.

You might be interested in
Please help with math problem​
scoundrel [369]

Answer:

From least to greatest:

-2, 0.2, 1/2

Step-by-step explanation:

-2 is below 0. 0.2 is below 1/2 (0.5) and 0.5 is the highest.

6 0
2 years ago
Find the area of a circle with radius, r = 60cm. Give your answer rounded to 3 SF.
katrin [286]

The area of the circle will be equal to 11309.733 square centimetres.

<h3>What is an area?</h3>

The space occupied by any two-dimensional figure in a plane is called the area. The space occupied by the circle in a two-dimensional plane is called the area of the circle.

The area of the circle will be calculated by the following formula:-

Area = πr²

Area = π x ( 60 x 60 )

Area = 3.14 x 60 x 60

Area = 11309.733 square centimeters.

Therefore the area of the circle will be equal to 11309.733 square centimetres.

To know more about an area follow

brainly.com/question/25292087

#SPJ1

5 0
2 years ago
Eli is following this recipe to bake bread rolls.
notsponge [240]

Answer:

500 g flour = 600 g

6*1.2 g salt = 7.2 g

12*1.2 g yeast = 14.4 g

30 mL oil = 36 mL

360 mL water = 432 mL

Step-by-step explanation:

10 bread rolls requires 500g of flour.

Eli uses 600g of flour which is 1.2 times the amount needed for 10 bread rolls.

This means that 1.2 * 10 bread rolls are made which is 12 bread rolls.

Multiply the remaining ingredients by 1.2:

500 g flour = 600 g

6*1.2 g salt = 7.2 g

12*1.2 g yeast = 14.4 g

30 mL oil = 36 mL

360 mL water = 432 mL

3 0
3 years ago
Mrs. Jackson made a line plot of the times it took students to complete a project.
Komok [63]
This value is very different from the other values
8 0
3 years ago
If f(x)=4^x+4, then calculate f(0)
Grace [21]

ok so F (0) should be equaled to = 0

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bill must take an 8-question true/false quiz and has to guess on each problem. How many
    6·1 answer
  • A)25,000<br>B)35,000<br>C)70,000<br>D)75,000
    10·1 answer
  • Given: KLMN is a parallelogram m∠K : m∠KLM=1:3 LF ⊥ KN , LD ⊥ NM Find: m∠FLD
    11·2 answers
  • 6 more than the product of 5 and a number.
    9·2 answers
  • 5. (06.01)<br> Evaluate the expression 5^3 - (13 – 8) x 2. (4 points)<br> 
    7·2 answers
  • The price of a video game system dropped by 18%. What is the current price if it used to be $140?
    15·1 answer
  • Please help :)<br> Given ΔCAT≅ΔDOG, which statement is true?
    13·2 answers
  • A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.
    6·2 answers
  • Evaluate 3x + 1/3 if x =1/4? simplify if possible​
    5·1 answer
  • A vector starts at point (-3, 4) and ends at point (6, -3). What is the magnitude of the vector? Answer to two decimal places.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!