1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
3 years ago
5

Your math test scores are 100, 100, 90, 93, and 52. what is the mean of your scores?

Mathematics
1 answer:
mixer [17]3 years ago
7 0
435.
Add em all up and you’ll get 435.
You might be interested in
A
tamaranim1 [39]

Answer:

3000

Step-by-step explanation:

640x3 = 1920

90x12 = 1080

7 0
2 years ago
What is the total surface area of three of these ice cubes?
Veseljchak [2.6K]
The answer is 18 feet2 

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the distributive property to simplify the following expression: 5(x + 2)
OLga [1]

Answer:

5x + 10

Step-by-step explanation:

Each term in the parenthesis is multiplied by the 5 outside, that is

(5 × x) + (5 × 2) = 5x + 10

5 0
4 years ago
PLZ HELP !!! NEED TO KNOW ASAP
Len [333]
The variable and numbers in yellow

8 0
3 years ago
Find the unit rate: <br><br> Carmen received a paycheck of $350 for 49 hours of work.
Nata [24]

Answer:

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Step-by-step explanation:

$350 for 49 hours of work

Write an equation, with hours as the variable

$350 = 49h

Divide both sides of the equation by 49 to find the unit rate

h = $7.14

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Hope this helps :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The number of CDs sold has decreased each year. The graph shows the number of CDs sold in a given year. (coordinate graph)
    10·2 answers
  • There is 5/6 of an apple pie left from dinner. Tomorrow, victor plans to eat 1/6 of the pie that was left. How much of the whole
    7·2 answers
  • PLEASE HELP 30 PTS!!
    6·2 answers
  • A rectangle has a perimeter of 30 inches. one side measures 5 inches. what are the measure of the other three sides.
    10·1 answer
  • A local gym instructor has a course load that allows her to teach eight classes. At an interest meeting, 8 people wanted high-­‐
    6·1 answer
  • A guy stole $100 from a stores cash register, let's call it Dave's. He bought $70 in groceries, and paid with the $100 bill. The
    5·2 answers
  • A nurse opens a case that has a total of 160 ounces of med. If each vial in the case holds 11/3 oz of me how many vials are in t
    5·1 answer
  • HELP PLEASE! FINALSSS!
    15·2 answers
  • Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost? 30 P
    11·2 answers
  • Can Anyone help me with 1-8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!