1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
3 years ago
5

30 x 890765 whatever that equals add 6 then x it by 2

Mathematics
1 answer:
Bond [772]3 years ago
3 0
53,445,912. This answer is correct, as I did it by calculator. Good luck!
You might be interested in
3/7 r + 5/8 s when r = 14 and s = 8
Lady bird [3.3K]
The answer to your question is 11
5 0
3 years ago
PLEASE HELP!!! DUE TODAY
harina [27]
I took this test the answer is 92.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
( simultaneous equations)
daser333 [38]

Answer:

See method below.

Step-by-step explanation:

m/n + n/3 = 2

2/m + n = 4    

First  eliminate the fractions by multiplying the first equation by 3n:-

3m + n^2 = 6n...........(1)

and the second equation by m:-

2 + mn = 4m..............(2)

Now we solve using substitution:-

From equation  (2):-

4m - mn = 2

m = 2 / (4 - n)

Now substitute for m in equation (1):-

6/ (4 - n) + n^2 = 6n

6 + n^2(4 - n) = 6n(4 - n)

6 + 4n^2 - n^3 = 24n - 6n^2

n^3 - 10n^2 + 24n - 6 = 0

This will not factor so we could solve this using graphical software.

To find the values of the variable m we substitute the found values of n into one of the original equations and solve for m.






6 0
4 years ago
Help on this please <br> ASAP
garik1379 [7]

Answer: I think it is the second choice. The others don't make sense

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for $240 for 4 days
frosja888 [35]
I think it is $60 per day
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is -14=k+9?
    5·2 answers
  • How to do multiplicities
    8·1 answer
  • marty has 80 to spend at a sporting goods store. he will spend 56 on a shirt, and then buy some darts. each box of darts cost 6.
    10·1 answer
  • Please help me on this question Algebra 1 question
    13·1 answer
  • .01)Armando is arranging his art project, science project, and math project on his desk. The tree diagram below shows the sample
    15·2 answers
  • The sales tax in your city is 4.4% and a item costs 3$ before tax. How much tax would you pay
    9·1 answer
  • Eliot and his friends ate 3/8 of a pie. If the pie was cut into eight pieces ,how much pie is left over
    10·1 answer
  • Need help on this. Don’t understand a thing and I need to get this done ASAP. If you knew please help. It would be greatly appre
    7·1 answer
  • What is the answer please?
    10·1 answer
  • The length, in centimeters, of a diagonal of a rectangle is represented by the expression below.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!