1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Llana [10]
3 years ago
9

If he devotes all of his available resources to cantaloupe production, a farmer can produce 120 cantaloupes. If he sacrifices 1.

5 watermelons for each cantaloupe that he produces, it follows that:
a. If he devotes all of his available resources to watermelon production, then he can produce 80 watermelons.
b. He cannot have comparative advantage over other farmers in producing cantaloupes.
c. His opportunity cost of one watermelon is 2/3 of a cantaloupe.
d. His production possibilities frontier is bowed-out.

In a recession, the trade balance often improve because:

a. Service exports exceed manufactured good exports
b. Banks sell depressed assets
c. Fewer households can afford luxury imports
d. The capital account exceeds the current account
Mathematics
2 answers:
sp2606 [1]3 years ago
8 0

Answer:

C. His opportunity cost of one watermelon is 2/3 of a cantaloupe.

c. Fewer households can afford luxury imports

Step-by-step explanation: Opportunity Cost is an economic term used to describe the benefits or profits which a person or an investor gives up in order to make choice between alternatives.

Recession is a term used in economics to refer a state of decline in the general productive economic activities of a country or an economy, it is also the state of an economy where the Gross domestic product (GDP) growth is in the negative.

Lelechka [254]3 years ago
5 0

Answer:

C. His opportunity cost of one watermelon is 2/3 of a cantaloupe.

c. Fewer households can afford luxury imports

Step-by-step explanation:

Opportunity cost is the profit lost when one alternative is selected over another. The concept is useful simply as a reminder to examine all reasonable alternatives before making a decision. If he dicides to sacrifice one watermelon for 2/3 of a cantaloupe that is the profit lost over that alternative.

Recession is a state of decline in the general productive economic activities of a country or an economy, it is also the state of an economy people buying fewer luxury imports allows their money to stay in their economy and could improve trade balance

You might be interested in
1/2 divided by 3. Please answer quickly. My homework is due in a few mins xd
umka2103 [35]

Answer:

0.1666666666

I'd say 1.16

3 0
3 years ago
A right triangle has a hypotenuse of length 9 inches. If one angle is 35 degrees, find the length of each leg.
Montano1993 [528]
<span>90 + 35 = 125.
180 -125 = 55 degrees.
 

4.59^2 + 6.55^2 = 8^2
21.1 + 42.9= 64 inches</span>
7 0
3 years ago
A perfect score in the game is 300 points You get a perfect score if you knock down 120 pins
REY [17]
I have that as well I have no idea
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help asap
FromTheMoon [43]

Answer: $9

Step-by-step explanation:

10 percent of 9 or 90 broken into 10 parts is 9 also 90 divided by 10 is 9

3 0
2 years ago
What would the answer to this question be? show work please
AURORKA [14]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The volume of a rectangular prism is the length times width times height.

V = LWH

V = (4√3)(3√6)W

V = 12√18 W

V = 36√2 W

If the volume is irrational, then W cannot have a radical that is half of a perfect square, because when multiplied by √2, that would yield a rational volume.  For example, √18 × √2 = √36 = 6.

Therefore, the answer must be B, because 12 is not half of a perfect square.

V = 36√2 (4√12)

V = 144√24

V = 288√6

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Share £117 In the ratio 5:2:6
    12·1 answer
  • X (rooms) y (towels)
    12·1 answer
  • Consider the solid formed by rotating a 2 x 3 rectangle with vertices (2,0), (4,0), (2,3), and (4,3) about the y-axis select all
    11·1 answer
  • Marya plans to participate in a 20 km walk-a-thon. To prepare, she walked 4 km on Monday. She plans to increase her walk by 2 km
    6·2 answers
  • Convert :
    15·1 answer
  • 59.375 rounded to the nearest tenth
    14·2 answers
  • 3. In determining food spending, it was found that the average meal in Albany is normally distributed, with a mean of $40 and a
    7·1 answer
  • It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?
    15·1 answer
  • Solve <br> 13=d÷6<br><br> .Plz answer ASAP
    6·1 answer
  • Is triangle XYZ = ABC ? If so, name the postulate that applies. A. Congruent - ASA B. Congruent - SAS C. Might not be congruent
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!