1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novosadov [1.4K]
3 years ago
9

Nora and Eli are making homemade spring rolls for a party. Nora can make 8 spring rolls in 10 minutes. Eli can make 10 spring ro

lls in 12 minutes. If they each make 40 spring rolls, who finished them first?
Mathematics
1 answer:
devlian [24]3 years ago
4 0
Eli will finish first.

Use 8/10 and 10/12. This represents how many spring rolls over how many minutes. Make your equations like this: 8/10 = 40/x and 10/12 = 40/x. Find x, which will give you the minutes it takes them to make 40 rolls.

You get x = 50 for the first one and x = 48 for the second. Nora makes 40 rolls  in 50 minutes, and Eli makes 40 rolls in 48 minutes. Eli is faster. 

Hope this helped! Please mark me brainliest!
You might be interested in
How do you wright twelve and a half trillion in scientific notation?
leva [86]
<span>twelve and a half trillion = 12.5 x 10^12
1.25 x 10^13 </span><span>in scientific notation</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is a home an asset or liability
nexus9112 [7]
Asset is what I think it is
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Im confused Can Someone Help Me :0
Cerrena [4.2K]

Answer:

125

Step-by-step explanation:

First, solve the exponent:

5^2 = 5x5 = 25

Then solve the rest:

5x25-125

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me I'm clueless Question 14
stira [4]

Ummm this is question 18 not 1r don’t you want help on 14¿¿

3 0
2 years ago
3. Find the slope and the y-intercept of the graph of the linear equation.
muminat
Slope is 2 and y-intercept is 9
4 0
2 years ago
Other questions:
  • You can afford to rent 5 tables round or rectangular. Each round table can seat 8 people and each rectangular table can seat 12
    7·2 answers
  • Show the working out
    9·1 answer
  • What is 15/35 simplified
    13·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • What is the solution to this equation?<br> 4(4x + 1) = 3x - 46 - x) + 8
    9·2 answers
  • If ABC is reflected across the y-axis, what are the coordinates of A?
    9·1 answer
  • What is the value of x in the solution to the system of equations below?
    15·2 answers
  • List the first 11 perfect squares
    9·1 answer
  • During a sale, 20-cent candy bars were sold at 3 for 50 cents. How much is saved on 9 bars?
    12·1 answer
  • How can I solve that??
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!