Any context to this question?
Answer:
x 2 y -4
Step-by-step explanation:
13x = -54 -20y give it is A
-10x = 60 + 20y give it is B
A + B the sum of the left side of equation is equal to the sum of the right side of equation
13 + (-10x) = -54 -20y + 60 + 20y
3x = 60-54
3x = 6
x=2
so put the x value in A or B equation you can receive y value (B is easier)
y = -4
The 2nd option is correct
The last option :) Ask if explanation needed
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle