It’s 60! i had that and got it correct. hope this helps :)
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Your answer to your question should be B if not then i dont know
Answer:
All the left numbers of the Ratio go by 8's times tables and all the right numbers go by 5's times tables
Step-by-step explanation:
8x1= 8
8x2 =16
8x3 = 24
5x1= 5
5x2= 10
5x3= 15
Let me know if its right.
Given:
Consider the expression is

To find:
The value of given expression using a suitable identity.
Solution:
We have,

Using the identity
, we get



Therefore, the value of the given expression is
.