1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
3 years ago
12

F(x)=|3x+5|+6 g(x)=7 find (f+g) (x).

Mathematics
1 answer:
horrorfan [7]3 years ago
8 0

Answer:

(f+g) (x)=\mid 3x+5\mid+13

Step-by-step explanation:

<u>Operation of Functions</u>

Given:

f(x)=\mid 3x+5\mid+6

g(x)=7

The sum of (f+g) (x) is:

(f+g) (x)=\mid 3x+5\mid+6+7

We cannot operate with the expression inside the absolute bars, thus:

\boxed{(f+g) (x)=\mid 3x+5\mid+13}

You might be interested in
Someone plz help me :(
kondaur [170]

Answer:

the answer is 9 mark me brainlest

Step-by-step explanation:

A P E X

7 0
2 years ago
WORTH 15 POINTSSSSSSSSS
QveST [7]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

Difference in distances = 75-60 = 15 miles

So Car A travels 15 miles more than Car A in an hour

Answered by Gauthmath

4 0
3 years ago
Tyler can swim 1/2 miles in 1/3 hours at a constant speed. At this rate , how fast does Tyler swin in miles for hours?
gladu [14]
Miles. Hours

1/2 = 1/3
1 = 2/3
1 1/2 = 3/3 or 1

= 1
8 0
2 years ago
if a washer and dryer cost $592 and the washer is $58 less than the dryer how much does the dryer cost
AleksandrR [38]

592 \div 2 = 296 - 58 = 238
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Visualise 5.96 on the number line up to 43 decimmal paces
Firlakuza [10]

Answer:

It's legit just 5.9600000000000000000000000000000000000000000.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • please someone answer number 1 and number 3!! it would be much appreciated if you could make it sound like and 8th graders work.
    9·1 answer
  • Five year old weighs 75 decagrams how does he weigh in centigrams
    5·1 answer
  • Please answer the following question
    12·1 answer
  • A dress that normally costs $69.50 is on sale for 45% off. What is the sale price of the dress?
    6·2 answers
  • Because of three scarf is 26. 25. What is the unit price?
    7·1 answer
  • What is the range of the following relation?<br>{(5,0), (6, -1), (1, 4), (0,5), (2,3)}<br>​
    5·1 answer
  • Points in the table.
    13·1 answer
  • If the image of A after dilation of 3 is A'(12, -6), what is the location of A?
    9·1 answer
  • There are many cylinders with a height of 9 inches. Let R represent the radius in inches and V represent the volume in cubic inc
    15·1 answer
  • Find the distance from roller coaster 1 to the swings please help
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!