1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
3 years ago
11

What is the answer for -6+g=-11

Mathematics
1 answer:
timurjin [86]3 years ago
4 0

Answer:

g = -5

Step-by-step explanation:

-6+g=-11  (add 6 to both sides)

g = -11 + 6

g = -5

You might be interested in
Write the equation of a line that is perpendicular to y =3x-2 and that passes through the point(-9,5)
Oduvanchick [21]

Answer:

y = -1/3x + 8

Step-by-step explanation:

If two lines are perpendicular, the signs of the slope must be opposite and the slopes are reciprocals.

(basically if one is say -2/3, the other is 3/2. just flip it upside down)

So this slope is 3, so the new slope should be -1/3

The equation is now y = -1/3x + b

To find b, substitute (-9,5) in the equation

y = -1/3x + b

5 = -1/3(9) + b

5 = -3 + b

8 = b

So the equation is y = -1/3x + b

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
In one day's work at the nursery, sale and mary together potted 74 plants. If dale planted 48 of those plants how many did mary
xenn [34]

Answer:

Mary potted 26 of the plants.

Step-by-step explanation:

74 - 48 = 26

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The recipe made eight servings but I only want to make a note for five people if the recipe for eight servings call for 2 cups o
Hunter-Best [27]
8 / 2 = 45 / x....8 servings to 2 cups = 45 servings to x cups
cross multiply
(8)(x) = (2)(45)
8x = 90
x = 90/8
x = 11 1/4 (or 11.25) cups of flour are needed <==
7 0
3 years ago
CAN SOMEONE PLEASE ANSWER 11,13,14,15 ?
blondinia [14]

Answer:

<h3><em>I gotchu</em></h3><h3><em /></h3><h3><em>These are all fractions btw. </em></h3>

<em />

11.   -9/32

12. -3/5

13. 4/7

14. 3/8

15. 3/4

Step-by-step explanation: When you do these problems, it's fairly simple. just make sure you plug the numbers in the correct spots. having a calculator help a lot too!

4 0
3 years ago
HELP NEEDED ASAP! Thanks :)
Arlecino [84]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

4 0
3 years ago
Other questions:
  • $250, 2.85%, 3 years Simple interest
    7·1 answer
  • Find the perimeter of the given shape.
    10·1 answer
  • My question is probably obvious but I don't know it. What is the z axis
    14·1 answer
  • Can someone help me answer this please!!!
    12·1 answer
  • How do I solve the quadratic equation by factoring? 2x^2+x=6
    11·1 answer
  • Is 45.03 greater then 40.44 or are they equivalent?
    10·2 answers
  • Lucas wants to use the box with the greatest volume.<br> Which shipping box should he use?<br> Box_
    10·2 answers
  • Which best describes the equation that the graph represents?
    12·1 answer
  • Yesterday, 7 friends planned their camping trip. they spent $9 per person to buy food for their trip. Write two equivalent expre
    15·2 answers
  • I’ll give brainliest, thanks and 5 stars.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!