Answer:\
y=10
Step-by-step explanation:
5 times 6 to 30
30=20+y
Subtract 20 from both sides.
30-20=y
Simplify 30-2o to 10.
10=y
y=10
Answer:
150 sheets is the better buy.
Step-by-step explanation:
Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'
If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....
So buying 150 sheets is the better buy.
If you mean missing angle, it would be 129.
1. 1/6
2. 5/6
3. 1/8
4. 1/2?
5. ?