Answer:
-10
Step-by-step explanation:
divide both sides by -4
simplify to v+8=-2
subtract 8 from both sides
v=-10
Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz

=3
r=common ratio: 12/6=2; 6/3=2
r=2,

=

*3
plug in 12 for n:

=
*3

=

*3

=2048*3

=6144
The twelfth term in the sequence is 6144
Answer:
Mean Is 3 , Median Is 3
Step-by-step explanation:
The mean is the usual average, so I'll add and then divide:
0 + 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 = 21 divide by 7 you'll get 3
The median is the middle value, so first you'll have to rewrite the list in numerical order: There are seven numbers in the list, so the middle one will be the answer which is 3
0 , 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6