5,000-500=4,500
4,500 divided by 90=50
50 products
Answer: 
<u>Step-by-step explanation:</u>
Area (A): 
Length (L): 
width (w): W
A = L x W
=
x W

= 
x W


So if the formula is A=(pi)r^2, find the area of the entire circle:
A=(pi)(13^2)=530.66cm
then find the area of the little circle:
A=(pi)(3^2)= 28.26cm
then subtract the little circle from the big circle:
530.66cm-28.26cm= 502.4cm
and there you go. Hope this helps!
40
P(42) = (6/7)(42) + 4 = 36 + 4 = 40
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.