1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
3 years ago
15

If an area can be washed at a rate of 3,600 cm2/minute, how many square inches can be washed per hour? Enter your answer with th

e correct number of significant digits. Use the equivalent measures indicated. (1 centimeter ≈ 0.39 inch, 1 hour = 60 minutes)
Mathematics
1 answer:
r-ruslan [8.4K]3 years ago
4 0

Answer:

276923 square inches

Step-by-step explanation:

I probably got it wrong to be honest

You might be interested in
Longer<br> congruent<br> shorter<br> proportional
irinina [24]
Shorter. Because of the way the arches work. the pink dot is the center.

8 0
2 years ago
First correct response gets brainliest
Simora [160]

Answer:

x = 13

Step-by-step explanation:

This question is based on Secant Secant theorem.

Secant Secant theorem gives us the following formula:

(AB + BD)AB = (AC + CE).AC

From the above question we have the following parameters

AB = 5

BD = x

AC = 7.5

CE = 4.5

Hence,

(AB + BD)AB = (AC + CE).AC

(5 + x)5 = (7.5 + 4.5)7.5

25 + 5x = 90

Collect like terms

5x = 90 - 25

5x = 65

x = 65/5

x = 13

5 0
2 years ago
What is the solution, if any, to the inequality |3x|≥0?
Murljashka [212]

The inequality is all real numbers.

<h3>What is inequality?</h3>

A statement of an order relationship—greater than, greater than or equal to, less than, or less than or equal to—between two numbers or algebraic expressions.

Given:

|3x|≥0

3x = 0

Divide both sides of the equation by the coefficient of variable

x= 0/3

x=0 = RHS

Learn more about inequality here:

brainly.com/question/20383699

#SPJ1

4 0
1 year ago
Trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost
alexira [117]
Ok.You have 24$. You used 20$. And you have $4 left. You bought 5 pens. So $20.00/ 5=$4.00. Each pen is four dollars.
8 0
2 years ago
IM ASKING A QUESTION PLZ DON'T REPORT ME
victus00 [196]

Answer:im bored

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many x-intercepts does the graph of y=x^2 have
    5·1 answer
  • PLEASE HELP! IN DESPERATE NEED! Please SHOW YOUR WORK! Thx so much! :)
    8·1 answer
  • 4 yd 8 in + 6 yd 6 in=?
    12·1 answer
  • Can someone please help me with this
    10·2 answers
  • Find the area of the shape shown<br> below.
    13·1 answer
  • If you are good at 9th grade math tell me and send me your number so we can text I really need a tutor or just help please
    15·2 answers
  • If your gonna answer thanks
    14·2 answers
  • 7/3 of y is 5 5/6<br> pls solve!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • A2 + 42 = 52<br> i’ve done this equation over and over and can’t get it correct
    5·2 answers
  • HELPPPPPPP PLS MATH!! MKARKING BRAINNIEST!!!!!!!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!