Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
92%
Step-by-step explanation:
0.15x + x <(or equal to) 50
Where x is the meal's cost (no tip included)
50 - 15% = 42.5.
x >(or equal to) 42.50.
(nothing is copied content, I copy pasted a number into the right position, feel free to check it mods)
X intercepts are 2 and -1/2
Every absolute value MUST be 0 or greater (positive); thus, <span>| 5x + 13| = -7 has no solution due to the - number on the right.
</span>