Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
The student made the mistake in Step 2.
It should be m∠o + m∠p = 180 (Supplementary angles)
If this is corrected, then, since m∠m + m∠n + m∠o = 180 from Step 1,
we have,
m∠m + m∠n + m∠o = m∠o + m∠p which is Step 3.
Cancelling m∠o both sides, we get,
m∠m + m∠n = m∠p which is Step 4.
Answer:
can u explain more
Step-by-step explanation:
Answer:
x = 3.51
Step-by-step explanation:
Since, formula to determine the area f a triangle is,
Area = 
8 = 
16 = x(3x - 7) + 1(3x - 7)
16 = 3x² - 7x + 3x - 7
16 = 3x² - 4x - 7
0 = 3x² - 4x - 23
3x²- 4x - 23 = 0
By quadratic formula,
x = 
x = 
x = 
x = 
x = 3.51, -2.18
But the length of sides can't be negative.
Therefore, x = 3.51 will be the answer.