1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
2 years ago
15

Increase 220 by 15% please

Mathematics
1 answer:
rjkz [21]2 years ago
6 0
Lets do this step by step.

1st.) what is 15% as a decimal 
15% = 0.15 

2nd.) multiply 
220 x 0.15 = 33

3rd) we add that 33 and 220 since this its asking for the increase
220 + 33 = 253

Answer = 253 
You might be interested in
Compute the permutations. 5P4
zalisa [80]

Answer: 120

Step-by-step explanation:

5!/(5-4)!=5!/1!=(5*4*3*2*1)/1

120/1

=120

6 0
2 years ago
Solve 8a-15-6a=85-3a
dybincka [34]

Answer:

a= 20

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

Hope this helps.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kenji paid $2,279 for a new living room set, including $129 tax. What was the price of the living room set?
FromTheMoon [43]

Answer:

$2,150

Step-by-step explanation:

The price of the set was $2,150 because if you add $129(TAX) onto $2,150 you would get $2,279

3 0
3 years ago
A 2-quart carton of sour cream costs $4.32. What is the price per cup?
damaskus [11]

Answer:

0.54 cents

Step-by-step explanation:

4 cups per quart = 8 cups per 2 quarts

4.32/8 = .54

6 0
2 years ago
Which of the binomials below is a factor of this trinomial? x^2+14x-24
Bas_tet [7]
The answer is x-12 
The two binomials that create this trinomial are
(x-12)(x-2)
the answer would be x^2 - 14x +24
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Josh noticed, g, gallon of rain water collecting in a tank for, t, hours
    13·1 answer
  • Divide 1/3 yd by 9/13 ? please show work
    14·1 answer
  • Jerry bought 4.2 lbs of jelly beans for $3.98 per lb. Sales tax is 6%. What was the total amount Jerry paid for the jelly beans?
    5·1 answer
  • A 2-column table with 4 rows. The first column is labeled x with entries 0, 1, 4, 5. The second column is labeled y with entries
    7·2 answers
  • A data analyst has spreadsheets numbered
    6·1 answer
  • drawing and describe a diagram for a problem about the total length of two ribbons,13 centimeters long and 5 centimeters long
    6·2 answers
  • What is the solution to t - 3 ≤ 12?
    11·2 answers
  • True or false. log 10 14,000,000 is between 7 and 8
    8·1 answer
  • Jerry has a garden that has a length of 30 feet and a width of 10 feet. Fertilizer is on sale for $2 per bottle. If each bottle
    15·1 answer
  • A cylinder has volume 78 cm. What is the volume of a cone with the same radius and height?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!