One way to solve the system is to <u>substitute</u> a variable.
<u>Explanation:</u>
One approach to solve an equation is by substitution of one variable. Right now, a condition for one factor, at that point substitute that arrangement in the other condition, and explain. All value(s) of the variable(s) that fulfills a condition, disparity, arrangement of conditions, or arrangement of imbalances.
The technique for tackling "by substitution" works by settling one of the conditions (you pick which one) for one of the factors (you pick which one), and afterward stopping this go into the other condition, "subbing" for the picked variable and fathoming for the other. At that point you back-explain for the principal variable.
Answer:
her total was 11.
Step-by-step explanation:
Answer:
The distance between the top of the well and the bottom of the well was 12 1/2
Step-by-step explanation:
(a.k.a B) i did it and got it right :)
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)