1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
2 years ago
15

Carlotta spent $35 at the market. This was seven dollars less than three times what she spent at the bookstore; how much did she

spend there?
Mathematics
2 answers:
Schach [20]2 years ago
8 0
She spent $14 there.
Leno4ka [110]2 years ago
4 0

What you have to do is subtract 7 from $35. And whatever you get would be your answer.

You might be interested in
A square is always an example of a: I. rectangle II. rhombus III. parallelogram I I, II, and III none of these II
Igoryamba
It's always a Parallelogram
4 0
3 years ago
Expresa algebraicamente como varia el costo en cada uno de los hoteles al aumentar la estancia Confecciona, para cada uno de los
Leokris [45]

Answer:

I do not know how to read Spanish sorry........

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
The circumference of a circle is 32 cm. Which is the closest to the radius?
vitfil [10]
I believe the answer the answer is 5.1 b
5 0
3 years ago
A store buys a shirt from their distributor for $15. Then they markup the price by 80%. How much is the store selling the shirt
andrew-mc [135]

Answer:

$18.75

Step-by-step explanation:

Change the 80% into its decimal form, which is 0.8. Then, divide $15 by 0.8.

7 0
3 years ago
The following dot plot represents a random sample of elementary students and the number of children that live in their home.
maw [93]

Answer:

do. you know what the poem states nean please i need help

Step-by-step explanation:

please help me

5 0
3 years ago
Other questions:
  • On a piece of paper use a protractor to construct a triangle with angle measures of 40 and 60 what is the measure of the third a
    14·1 answer
  • Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the
    9·1 answer
  • What multiplication fact Can be found by using the Arrays for 2 times 9 and 5 times 9
    11·1 answer
  • 7 1⁄5 – 6 2⁄5 = ? <br><br> A. 4⁄5<br> B. 1 4⁄5<br> C. 1 1⁄5<br> D. 13 3⁄5
    12·1 answer
  • What is the slope of a line that is perpendicular to the graphed line?
    15·1 answer
  • The density of a certain material is such that it weighs 6 pounds per pint of volume.
    5·1 answer
  • Mei is retiling her bathroom walls. Each tile can be described as a polygon with vertices at
    12·1 answer
  • Plz helpppppppppppppppppppppppppppp
    6·2 answers
  • Can you assist me? Thanks.​
    14·1 answer
  • PLS HELP! DUE TODAY
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!