Answer:
The cost store owner pay for the pair of jeans is <u>$42</u>.
Step-by-step explanation:
Given:
A store owner uses a selling price of 125% of the cost of an item.
If a pair of jeans has a sales price of $52.50.
Now, to find the cost price of the store owner pay for the pair of jeans.
Let the cost price of jeans be 
Sell price of jeans = 
Now, to get the cost price of store owner pay for the pair of jeans:
<em>As given the</em><em> </em><em>store owner uses a selling price of 125% of the cost of an item.</em>
According to question:



<em>Dividing both sides by 1.25 we get:</em>

<em>The cost price of jeans = $42.</em>
Therefore, the cost store owner pay for the pair of jeans is $42.
1/2 + 1/2 =1 cup + 1/2 + 1/2= 2 cups + 1/2= 2 1/2
How many 1/2 you see? 5!!
Answer:
2.28%
Step-by-step explanation:
As this is normally distributed, we can use z scores to find the percentage.
First, find the z-score for 148.
The z-score that you get is:
(148-160)/2=2
As we see that z=2, we can use a calculator or a z-score chart to find the percentage less than a z score of 2.
I used my chart and found: 2.28%
Answer:
90 in²
Step-by-step explanation:
First,check the figure I provided .
Area of the figure = area1 + area2 + area3 + area4
= (3×2) + (7×7) + (7×2) + (7×6)÷2
= 6 + 49 + 14 + 21
= 90
Answer: 220 yards
Step-by-step explanation:
1 mile equals 1,760 yards
1,760 ÷ 8 = 220 yards
8/8 is 1... so that 1 is equal to the 1,760
You could divide it by 8 as shown above OR to double check yourself.. take your answer of 220 yards and add that 220 to 220 a total of 8 times which will give you your 1 mile equaling to 1,760 total yards which makes 1/8 mile equal the 220 yards. (I really hope this helps and makes sense as to how I figured that out for you:-) )