1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fed [463]
2 years ago
6

Find the product of -2x a(-4x b - 2x 3 + 5x)

Mathematics
1 answer:
Anastasy [175]2 years ago
5 0

Answer:

        2                   2

8abx  +12ax-10ax

Step-by-step explanation:

(the twos are exponents)

You might be interested in
I'm the worst at math someone help
77julia77 [94]

Hey there! I'm happy to help!

First of all, don't worry so much about struggling with something difficult! It's part of the human experience. Our minds are wired to be challenged but then when we push through and have faith in ourselves that's how we grow and improve!

What we are dealing with here are lines. We are being given the coordinates for one endpoint of a line and a midpoint and we want to find the other endpoint.

Let's just go one-dimensional first to make this easier to understand. Imagine that you have a number line. You draw a line going from 1 to 7. So, 1 and 7 are the two endpoints. Your midpoint is going to be halfway between those two. To find the middle of anything, you just add the two numbers and divide them by two.

1+7=8

8/2=4

So, 4 is our midpoint in this situation.

So, what if we just had our endpoint 1 and our midpoint 4? Well, we see that we go forward three spaces to get to 4. Now we are halfway! Then, we just do another three to make it to our finish line, which is 7. Or, we just take that distance and multiply it by two! This is related to our divide by two rule but just backward!

So, let's look at these problems.

------------------------------------------------------------------------------------------

A.

We have the coordinates of our line here. Our endpoint is (1,-9) and our midpoint is (4,-1). Remember what we did with our number line? We are basically going to do it with our x and y values.

So, to go from our endpoint 1 to 4 we go three spaces. If we go another 3 spaces, it will be 7. So, our x-value is 7.

With our y-values, we go from -9 to -1, so we climb 8 spaces. If we add another 8 spaces we will end up at 7, so our y-value is 7 again!

So, our other endpoint is (7,7)!

------------------------------------------------------------------------------------------

B.

To go from -2 to 9 is adding 11, so we add another 11 to 9 to give us an x-value of 20.

Going from 19 to 2 is subtracting 17, so we need to subtract another 17, which gives us a y-value of -15.

So, our endpoint is going to be (20, -15).

------------------------------------------------------------------------------------------

Have a wonderful day and keep on learning! :D

3 0
3 years ago
For the following set of quiz data, which of the statements is true?
iragen [17]
Arrange the data first
13, 15, 15, 16, 17, 22, 28

The median is 16
The mode is 15
The mean is 18

So, the statement that is true is:
D. The median is between the mode and the mean

8 0
3 years ago
Y=5x+1 graph the equation
Dima020 [189]

This is how you would graph y=5x+1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppp a child out please
Nutka1998 [239]

Answer:

The answer is 35

Step-by-step explanation:

given

an = 3n + 5

a10 = 3 * 10 + 5

= 30 + 5

= 35

Hope it will help :)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
In 30 seconds, 2-year-old Janay's heart beats 36 times.
skelet666 [1.2K]

Answer: 144 beats

Step-by-step explanation

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which statement that describes show that figure a is congruent to figure b
    6·1 answer
  • Evelyn has $524.96 in her checking account. She must maintain a $500 balance to avoid a fee. She wrote a check for $32.50 today.
    6·1 answer
  • Which of the following is a factor of 3xy + 3y − 5x − 5?
    15·2 answers
  • Write 26 as reapeated multiplication​
    8·1 answer
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • X+4y=30 system by substitution <br><br> X-2y=0
    5·1 answer
  • Ayudenme plis lo mas rapido posible
    12·2 answers
  • Eighty percent of students surveyed said they feel more focused after exercising. Nine hundred fifty students were surveyed.
    12·2 answers
  • The vertex of the graph of g(x) = 3|x| + 4 is
    14·1 answer
  • In the figure shown above, all the comers form right angles. What is the area of the figure in square units?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!