1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
2 years ago
11

Find the area of the following trapezoid

Mathematics
2 answers:
Orlov [11]2 years ago
8 0

Answer:

82 cm is the area of trapezoid

erik [133]2 years ago
4 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which one is a rule for the nth term of an arithmetic sequence with a8 = 56 and d = 5?
Mamont248 [21]
An for arithmetic sequence, an = a + (n - 1)d
a8 = a + (8 - 1) x 5 = a + 7 x 5 = a + 35 = 56
a = 56 - 35 = 21

Therefore, an = 21 + (n - 1) x 5 = 21 + 5n - 5 = 16 + 5n
an = 16 + 5n
7 0
3 years ago
7x-2y=37 4x+y=19 soliving system by elimation
Maru [420]

Answer:

x=5  y=-1

Step-by-step explanation:

7x-2y=37

[2(4x+y=19)]=

8x+2y=38

---------------------

15x/15=75/15

x=5

[4(5)+y=19]

y=-1

5 0
3 years ago
A boy scout troop is selling Christmas trees at a local tree lot. In the morning, they sold 20 Douglas Fir trees and 23 Noble Fi
Katarina [22]

Answer:

The cost of 1 Douglas Fir Tree = $30

The cost of 1 Noble Fir Tree = $ 79

Step-by-step explanation:

Let the cost of 1 Douglas Fir tree =  $ x

Let the cost of 1 Noble Fir tree = $ y

Total Amount Earned in morning = $2,417

Total Amount Earned in evening = $2,022

Now, according to the question:

20 x + 23 y = 2417

and 20 x + 18 y = 2022

Subtraction both equation , we get

20 x + 23 y  - (20 x + 23 y)  = 2417 - 2022

or,  20x - 20x + 23 y - 18 y  = 395

or, 5 y = 395

⇒ y = 395 / 5 =  79

Hence, the cost of 1 Noble Fir Tree = $ 79

Now, put the value of y in 20 x + 23 y = 2417 , we get

20x + 23(79) = 2417

or, 20x = 2417 - 1817 = 600

or, x  = 600/20  = 30

Hence, the cost of 1 Douglas Fir Tree = $30

7 0
3 years ago
PLEASE ANSWER NOW FOR A TEST
Black_prince [1.1K]
I think it might be b
7 0
3 years ago
What is 4/16 simplify
BlackZzzverrR [31]

Answer:1/4

Step-by-step explanation: divide both numbers by 4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation is the inverse of y = 100 – x2?
    6·2 answers
  • Please help I will give Brainliest answer
    7·2 answers
  • Is technology increasing bullying?
    10·2 answers
  • 4325000 in scientific notation
    12·2 answers
  • The total cost of 5 doughnuts and 6 cookies at a bakery is $11.95.The cost of each cookie is $0.95.Select the equation and its s
    11·1 answer
  • Melanie had 67 dollars to spend on 7 books. After buying them she had 11 dollars. How much did each book cost?
    14·2 answers
  • Hi, is there anyone that could explain this?
    13·1 answer
  • Can someone solve this?
    14·1 answer
  • The chances of winning the Maryland lottery are one chance in twenty-two million. The probability would be considered an example
    15·1 answer
  • Solve for the missing side length. If necessary round to the nearest tenth.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!