1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
13

Did I do this Math Right

Mathematics
1 answer:
kakasveta [241]3 years ago
6 0
I cant answer if i dont know what math would you mind telling me what math

You might be interested in
768 pages in 8 days = _____ pages per day
Verizon [17]
96 a day your welcome
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do i simplify it? ​
Lemur [1.5K]

Answer:

6 3/4x

Step-by-step explanation:

If you follow PEMDAS (Parenthesis, Exponent, Multiply, Divide, Add, Subtract) then you do what is inside the parenthesis first.

3 1/2 divided by 2= 1 3/4

1 3/4 plus 5= 6 3/5

Then, you add the x and since there is no other variable like x, then you just leave it with 6 3/4.

Hope that helped! :)

3 0
2 years ago
Which equation represents the line passing through the points (3, 2) and (–9, 6)?
prisoha [69]
(3,2),(-9,6)
slope = (6 - 2) / (-9 - 3) = -4/12 = -1/3

y = mx + b
slope(m) = -1/3
use either of ur points...(3,2)....x = 3 and y = 2
now we sub into the formula and find b, the y int
2 = -1/3(3) + b
2 = -1 + b
2 + 1 = b
3 = b
so ur equation is : y = -1/3x + 3 <==
4 0
3 years ago
What is the product of -3 and 5<br><br>it's on engenuity so I need answer​
Katarina [22]

Answer.........

-15

.______.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Uually Cxpressions
Oduvanchick [21]
4(x+1) is the only one equal to 0
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Place an operation sign between two digits to make the equation true<br> 9625807=8818
    13·1 answer
  • Cecil Green sells golf hats. He knows that most people will not pay more than $20 for a golf hat. Cecil needs a 40% markup on co
    15·1 answer
  • Can some please help me with this question?<br><br> Best answer gets full stars and brainliest. :)
    9·1 answer
  • Determine whether the system of linear equations has one and only one solution, infinitely many solutions, or no solution. 4x -
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to the given expression?
    12·2 answers
  • Create a circle such that its center is point A and B is a point on the circle.
    13·1 answer
  • How to find area of a triangle inside a rectangle
    9·2 answers
  • Please help 18 MATH PROBLEM
    7·2 answers
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • Kim had 12 cookies that brought to school she gave some cookies to her friends if Kim has no more than five cookies left how man
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!